Oğuz Tansel Çocuk Yazını Ödülü Yalvaç Ural’ın

Yazar Yalvaç Ural’ın ‘Sümer Hayvan Masalları Yabanöküzü Boynuzlu Tilki’ adlı kitabı Oğuz Tansel 2017 Çocuk Yazını Ödülü’nü aldı.

Oğuz Tansel’i anılarda yaşatmak, devrimci kişiliğini, toplumcu düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla verilen Oğuz Tansel Yazın Ödülü bu yıl çocuk yazını dalında bir kitaba verildi. Prof. Dr. Cevat Geray, İlhan Gülek,  Prof. Dr. Medine Sivri, Metin Turan ve Prof. Dr. Sedat Sever‘den oluşan seçici kurul Yazar Yalvaç Ural’ı “Sümer Hayvan Masalları Yabanöküzü Boynuzlu Tilki” adlı kitabı ile ödüle değer gördü. Seçici kurul bu çalışmanın arkeoloji, tarih, sosyoloji, antropoloji, resim ve edebiyat gibi farklı disiplinlerin verilerinin bir araya getirilerek, çocuk ve gençlik edebiyatı açısından nasıl üretken bir bilgiye dönüştürülebileceğinin de bir kanıtı olduğunu belirtti.

Ödül töreni Cuma Saat 18:30’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı. Güçlü Ali Özpolat’ın sunduğu törende  Prof. Dr. Cevat Geray’ın açış konuşmasından sonra , Prof. Dr. Sedat Sever, Prof. Dr. Aysıt Tansel birer konuşma yaptı. Tiyatro sanatçısı Mehmet Nurkut İlhan ve şair Mahzun Doğan Oğuz Tansel’den  şiirler ve Oğuz Tansel’in 1977’de Türk Dil kurumu çocuk yazını ödülü aldığı Al’lı ile Fırfırı adlı kitabından Konuşan Balıkla Yalnız Kız masalını  yorumlamışlardı. Türkiye Polifonik Korolar Derneği Minikler Korosu, piyanist Burak Can Er eşliğinde ve şef Gizem Berrak Taş yönetiminde bir konser gerçekleştirdi. Yalvaç Ural’a ödül ve kristal yontu sunumunun ardından Ural, konuşmasını yaptı ve şair Oğuz Tansel’den esinlenmesinin önemine değindi. Oğuz Tansel Çocuk Yazını Ödül Töreni, Çankaya Belediyesi, Folklor/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ve Ankara Aydınlığı Girişimi tarafından düzenleniyor.

İlginizi Çekebilir