Nazım Hikmet’in Hapisteyken Tuttuğu 6 Defter Kitaplaştırıldı

Şair Nazım Hikmet Ran’ın 5 yıl boyunca farklı hapishanelerde tuttuğu defterler “Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları” adıyla kitap haline getirildi.

Yapı Kredi Yayınları tarafından 5 bininci kitap olarak çıkarılan “Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları” Nâzım Hikmet’in 1937-1942 yılları arasında İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa hapishanelerinde tuttuğu 6 cep defterinden yola çıkarak hazırlandı.

Nasıl Hazırlandı?

YKY’den verilen bilgiye göre, “Nazım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları”, bir grup araştırmacının ve editör olarak Yücel Demirel’in Memet Fuat Arşivi Piraye Koleksiyonu üzerinde birkaç yıllık çalışmasının sonucu oluşturuldu.

Kitap, Nâzım Hikmet’in 1937-1942 yılları arasında İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa hapishanelerinde tuttuğu 6 cep defterinden yola çıkarak hazırlandı. Farklı boyutlardaki 6 defter, tıpkıbasımların yanı sıra şairin notlarında yer alan bazen bir tek kelimenin, yarım kalmış bir cümlenin, bir mısranın, adresin ya da rakamların çağrıştırdıkları döneme ait açıklama metinleri de eklenerek 6 kitap haline getirildi. Nâzım Hikmet’in şairliğini, âşık ve mahkûm hallerini gösteren 6 cep defterine ek olarak belge ve fotoğraflar da 7. kitap “Zeyl”de toplandı. Erden Akbulut, Yeşim Bilge, Handan Durgut, Mehmet Ulusel’den oluşan Piraye Koleksiyonu Çalışma Grubu tarafından hazırlanan kitap, şairin 116. doğum yılında okurlarıyla buluştu. (ANKA)

İlginizi Çekebilir