Murakami’den Teknoloji ve Yabancılaşma Üzerine Bir Roman

Japon yazar Haruki Murakami’nin “Dans Dans Dans” isimli kitabı Doğan Kitap etiketiyle ve Ali Volkan Erdemir’in çevirisiyle okurla buluştu.

İlk kez 1988 yılında “Dansu Dansu Dansu” adıyla yayınlanan ve 1994 yılında da “Dance Dance Dance” adıyla Alfred Birnbaum tarafından İngilizceye çevrilen kitap, Murakami’nin diğer eserlerinin çoğunda olduğu gibi cinsiyet, cinsellik, kayıp ve terk etme temalarını içeriyor. Ayrıca hikayede teknoloji ve yabancılaşma konuları da işleniyor. 2008 yılında çevrilen “Yaban Koyununun İzinde” romanının devamı niteliğinde olan eser, ticari bir yazar olarak geçimini sağlayan isimsiz bir kahramanın yaşadığı gerçeküstü talihsizliklerini anlatıyor.

Dans Dans Dans

Bu dünya sandığımızdan daha kırılgan ve tekinsiz bir yer…

Adını bilmiyordum. Onunla aylarca birlikte yaşadığım halde. Aslında onunla ilgili gerçekte tek bir şey bile bilmiyordum. Pahalı bir telekız servisinde çalıştığı dışında. Servis, üyelik sistemiyle hizmet veriyordu; kimliği belli düzgün müşteriler dışında kimseyi kabul etmiyordu. Bunun dışında başka işler de yapıyordu. Normal iş saatlerinde küçük bir yayıncıda yarı zamanlı düzeltmenlik, ayrıca yarı zamanlı kulak modelliği.

Özetle çok meşgul bir iş yaşamı vardı. Bir adı vardı elbette. Aslında birkaç ad kullanıyordu. Ama yine de bir adı yok gibiydi. Yağmur gibiydi, bir yerlerden çıkıp gelmiş ve sonra ortadan kaybolmuştu. Geride sadece hatırası kalmıştı.

Haruki Murakami’nin en sevilen romanlarından biri olan Dans Dans Dans’la gizemli bir dünyanın kapılarını açıyoruz. Ortadan kaybolan çekici bir kadın… Yalnızlığını anlamlandırma çabası içindeki bir adam… Sezgileri gelişmiş sıradışı küçük bir kız…  Müzik… Ve kült Murakami romanlarından artık “tanışımız” olan Koyun Adam da bu romandaki yol arkadaşlarımız.

Dans Dans Dans, Haruki Murakami, Çev.: Ali Volkan Erdemir, Doğan Kitap, İstanbul 2020, 528 s.

İlginizi Çekebilir

istanbul escort bayan