Mallo’nun Sergisindeki 18 Eserin Sahte Olduğu Ortaya Çıktı

İspanyol sürrealist sanatçı Maruja Mallo’nun çalışmalarını kapsayan bir serginin kapılarını kapatmasından bir yıl sonra sergilenen eserlerin hiçbirinin ressamın elinden çıkmadığını iddia eden bir mektup ortaya çıktı.

Yetkililer, geçen yıl Galiçya’nın kuzeybatı bölgesindeki Lalin kasabasında Mallo ve Luis Seoane’yi onurlandırmak için “Precisely Made Magical Creations” adlı sergiyi düzenledi. Sergide, 1936 ile 1965 yılları arsında Arjantin’de geçirdikleri dönemden kalma 43 eser sergilendi.

Milliyet Sanat’ın dayandırdığı The Guardian’ın haberine göre, 13 Mart 2020’de sona eren sergi, Mallo’ya atfedilen 18 eserin gerçekliği konusunda tartışmalara neden olmuştu. İspanyol dijital gazetesi elDiario.es, Mallo’nun ailesi adına kataloglayan bir uzman ekibi tarafından bir yıl önce Kraliyet Galiçya Güzel Sanatlar Akademisi’ne gönderilen bir mektubu yayımladı. Mektupta, sergide yer alan ve Mallo’ya atfedilen resim ve çizimlerin hiçbirinin sanatçının eseri olmadığını iddia ediliyor ve eserlerden hiçbirinin bir arşivde yer almadığını, ‘hayatı boyunca sanatçı hakkında yayımlanan yüzlerce makalede’ de bunlara atıfta bulunulmadığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet