Lumière Kardeşler’in Filmleri Restorasyon Sürecinde

Lumière Kardeşler’in 300’e yakın kısa filmi, Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) ve Lumière Film Festivali (Lyon, Fransa) işbirliğinde restore ediliyor.

Lumière Kardeşlerin hikayesi, babalarının Paris seyahatinde karşılaştığı Kinetoskop’u satın alarak oğullarına getirmesiyle başlıyor. Ardından Auguste ve Louis Lumière Kardeşler, ”kareyi ışının önünde kısa bir süre tuttuktan sonra bir sonraki kareye geçiren bir mekanizma” olan Sinematograf‘ı icat ederek sinema tarihinde önemli bir yer ediniyorlar. Çok geçmeden Lumière Kardeşler tarafından, sinema tarihinin ilk filmi L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat (Bir Trenin La Ciotat Garı’na Gelişi) kaydediliyor.

Şimdilerde ise son dönemde oldukça popüler olan restorasyon çalışmalarına, sinema tarihinin kilometre taşlarından Lumière Kardeşler de ekleniyor. Bu bağlamda, Lumière Kardeşler’in 300’e yakın kısa filmi, Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) ve Lumière Film Festivali (Lyon, Fransa) işbirliğinde restore ediliyor. Restorasyonun ikinci aşaması ise Cineteca di Bologna ve Lumière Vakfı tarafından finanse ediliyor.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) başkanı Meher Tatna, “HFPA, uzun zamandır dünya sinemasının zengin tarihini korumak amacıyla film restorasyonunun destekçisidir. Dünyanın önde gelen klasik ve yenilenmiş filmlerinden biri olan Lyon’daki Lumière Vakfı ile iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Institut Lumière başkanı Thierry Frémaux ise, eski ve değerli filmlerin korunmasına yönelik Meher Tatna ile işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbet