“Karşılaşmalar” Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde

Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde açılan karma sergi ‘Karşılaşmalar/ Contemporary Turkish Art’ 19 sanatçının 95 eserini bir araya getirdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Bağımsız Sanat Vakfı işbirliği ile düzenlenen ‘Karşılaşmalar/Contemporary Turkish Art’ sergisi 19 sanatçının 95 eserini seyirciyle buluşturuyor. Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde açılan sergiyi küratörü Ahmet Özel “Sergide hem kendi alanlarında tanınan hem de farklı üsluplarıyla ön planda olan 19 değerli arkadaşımız var. Onların bir araya gelişiyle ortak bir sinerji yaratmak ‘Karşılaşmalar’ın amacıydı. Her şeyin bittiği, artık sanatın ve hayatın müthiş bir şekilde zedelendiği üzerinden oluşan karamsar tabloyu değiştirmek istedik. Biraz gülümsetmek, hayata moralle bakabilmek adına bir girişimde bulunduk” sözleriyle anlatıyor.

Açılışta yaptığı konuşmada, Mimar Sinan Üniversitesi’nin mekân noktasındaki katkıları olmasa serginin ertelenmek durumunda kalacağını aktaran Özel, “Böyle görkemli bir mekânda bunu gerçekleştirmek izleyicilerden öte sanatçılara da çok büyük bir moral oldu. Ümarım bu heyecan, işlerini ertelemiş ve ne yapacaklarını düşünen sanat kurumlarına bir yol gösterir, ufuk açar” diye konuştu.

‘Hayat Devam Ediyor, Sanat da Etmeli’

Bağımsız Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Yazıcı ise serginin bir yıllık bir sürecin sonunda ortaya çıktığını belirtti: “Yola çıkışımız aslında Hollanda’da aynı grupla bir sergi yapmaktı. Fakat küresel pandemi nedeniyle bütün insanlığı etkileyen ve gözle görülmeyen virüs nedeniyle sergimiz bir sonraki nisan ayına ertelendi. Biz de Ahmet Özel’in 1996’dan itibaren yapageldiği ‘Karşılaşmalar’ sergisi olarak İstanbul’da yapalım dedik. Çünkü hayat devam ediyor bir taraftan. İçine düştüğümüz bu derin psikolojik çıkmazlar diyelim. Çünkü hiç kimse ne yapacağını bilmiyor. Bu giderek bir travmaya da dönüşüyor insanlar için. Belki buradan sanat yoluyla bir çıkış, bir nefes alma, farklı bir renk, ses moral olur. Sanatla yaşamak diyelim buna. Madem hayat devam ediyor, sanat da devam etmeli.”

19 sanatçının 95 eserine ev sahipliği yapan sergide, resim dışında üç boyutlu düzenlemeler de yer alıyor. Sergiye eserleriyle Ahmet Özel, Bahar Kocaman, Bahri Genç, Berna Erkün, Engin Beyaz, Erhan Lanpir, Erkan Özdilek, Feride Binicioğlu, Figen Batı, Hülya Yazıcı, Kerim Kılıçarslan, Korkut Tiryaki, Mehtap Özdemir, Murat Kurt, Müfit İşler, Nur Özalp, Ruşen Eşref Yılmaz, Sabahat Çıkıntaş ve Şeniz Aksoy katkı sağlıyor.

Karşılaşmalar / Contemporary Turkish Art sergisi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde 21 Ekim’e kadar görülebilecek. Eserler, 2021’in nisan ayında da Hollanda’nın Lahey şehrinde bulunan Pulchri Kültür ve Sanat Merkezi’nde Türk resmini temsil etmek üzere Avrupalı izleyicilerin karşısına çıkacak.

İlginizi Çekebilir