Karanlık Dağda Bir Yol ve Yengeç Hayalleri Kitapçılarda

Öyküleri birçok edebiyat ödülüne değer bulunmuş Hüseyin Akyüz yeni öykü kitabı “Karanlık Dağda Bir Yol” da bu kez kalemiyle insan ruhunun derinliklerinde gizemli yolculuklara çıkıp, bize çok uzak gibi duran, gerçekte yan duvarımızın hemen arkasında olan insanların şaşırtıcı yaşam serüvenlerinden ilginç kesitler ortaya koyuyor. Bir yanımız buruk bir tebessümle düşüncelere dalmadan edemezken, diğer bir

yanımızın canı yanıyor. “Karanlık Dağda Bir Yol” okumakla her birinden ayrı heyecanlar duyacağınız öykülerle bir yazın şöleni gibi.

“Yine de gece demek dağın sisli karanlığı demekti; penceresinden yalnızca, yukarılara tırmanan ormanın sık ağaçları görünür, gözleri gökyüzünü ve yıldız ışıltılarını hiç yakalayamazdı. Tek parıltı dağ yolunun kıyısında kalmış iki evin pencerelerinde görünen gaz lâmbasının sarı ışıklarıydı, onlar da gecenin içinde kalıcı olmaz, erkenden sönerdi. Seyrek de olsa, yukarıdaki köylere giden bir aracın farları ortalığı gündüz gibi aydınlattığında gencecik yaşının umutlu hayallerini anımsar, yüzünde hoş bir duygunun gülümsemesi oluşurdu. (Kitaba adını veren Karanlık Dağda Bir Yol adlı öyküden.)

Karanlık Dağda Bir Yol, Hüseyin Akyüz, Cinius Yayınları, İstanbul 2019, 120 s.

Yengeç Hayalleri ise Akyüz’ün İkinci Romanı

Devlet zorbalığının mutlu aile yaşamlarını yıktığı yirmili yaşlardaki iki kardeşin çaresiz çırpınışlarını anlatan “Yengeç Hayalleri” Hüseyin Akyüz’ün abartısız bir duyarlılıkla yazdığı oldukça sürükleyici bir hikâye.

Ünlü bir gitarist olma hayalleriyle İstanbul’a gelen Kerim bir gece ortadan kaybolur. Onunla birlikte Beyoğlu’nun arka sokaklarında varla yok arasında bir yaşamı kabullenen kardeşi Tekin şaşkın ve üzgündür. Hayatındaki her şeyi artık kaybettiğini sanan genç adam bütün hayallerinin ve mutlu geçmişinin simgesi olarak gördüğü badem ağacını yakmasına neden olacak bir iç çöküş yaşar.

“Gecenin bir yarısı uyanıp hayatımın neye benzediğini düşünmeye başladım. Dağ başına bırakılmış evcil bir hayvanın karanlık çökerken başına neler gelebileceği konusunda değişik hayaller yarattım, buna takıldım, o evcil hayvan ben oldum. Yaban hırıltıların sardığı bir karanlıkta her şey benim başıma geldi.”

Yengeç Hayalleri, Hüseyin Akyüz, Cinius Yayınları, İstanbul 2019, 194 s.

Hüseyin Akyüz:

Öyküleri başlıca edebiyat dergilerinde yer alan Hüseyin Akyüz’ün yapıtları 1979 Kültür Bakanlığı Öykü Başarı Ödülü, 1982 Akademi Kitapevi Öykü Birincilik Ödülü, 1991 Orhan Kemal Öykü Ödülü, 2012 Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödülü ve 2012 Naim Tirali Öykü ödülü gibi edebiyat ödüllerine değer bulundu. Sevgiyle Anımsamak, Beyaz Güvercin, Samuray Fırtınası, Denizkızı ve Çocuk, Bütün Düşlerin Akşamı, Yağmurda Kuş Sesleri, Karanlık Dağda Bir Yol adlı yayınlanmış öykü kitapları, Yusuf’un Defteri ve Yengeç Hayalleri adlı yayınlanmış iki romanı var. PEN yazarlar derneği üyesidir.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbet

pod mod