‘Karahindiba’ Oyunu Polonyalı İzleyicilerle Buluşacak

Wolfgang Borchert’in öyküleri ve otobiyografisinden yola çıkarak sahneye uyarlanan ‘Karahindiba’ oyunu Polonyalı izleyicilerle buluşacak.

Yıkım edebiyatının en önemli temsilcilerinden Wolfgang Borchert’in öyküleri ve otobiyografisinden yola çıkarak sahneye uyarlanan ‘Karahindiba’, DVV International ve Beraberce Derneği işbirliği ile Polonya’da sahnelenecek.

Luboń kasabasında yer alan Zabikow Müzesi’nin (Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie) etkinliği olarak sahnelenecek olan ‘Karahindiba’, Lehçe üst yazı ile Polonyalı seyircilerle buluşacak.

Polonya dönüşü düzenli gösterimlerine İstabul’da devam edecek oyunu 10 Aralık Salı 20:30’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde izleyici karşısına çıkacak.

Alman yazar Wolfgang Borchert’in öykülerinden ve kendi yaşam öyküsünden Erhan Çene tarafından sahneye uyarlanan ‘Karahindiba’, hücrede geçen ama umudu da hiç elden bırakmayan trajikomik bir oyun. Henüz 26 yaşında hayata veda eden Borchert, İkinci Dünya Savaşı sırasında yazmaya başlamış, ve savaş sonrası yıkıntı edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Oyunda İlyas Özçakır, Wolfgang Borchert’in kendisini gerçekle kurmaca arasında bir düzlemde canlandırıyor. Sahne tasarımı Erhan Çene ve Sandra Peso’ya, orijinal müzikler ise sevilen müzisyen Mehmet Güreli’ye ait.

Karahindiba

432 Numara, kötülüğün sıradanlaştığı bir dünyada, yaşama sevincini küçücük bir çiçekte bulur. Yüksek gri duvarlar arasında karşılaştıkları ilk andan itibaren dünyanın en güzel ve en önemli şeyine dönüşen ‘Karahindiba’sının özlemiyle yanıp tutuşan 432 Numara’nın önüne zorlu engeller çıkacaktır, ama çiçeğine kavuşmak isteyen bir insanı kim durdurabilir ki?

Yazan: Wolfgang Borchert

Çevirmen: Kamuran Şipal

Oyunlaştıran & Yöneten: Erhan Çene

Oynayan: İlyas Özçakır

Yardımcı Yönetmen: Sandra Peso

Asistan: Fatih Filiz

Müzik: Mehmet Güreli

Ses-Efekt: Yusuf Tan Demirel

Sahne Tasarım: Sandra Peso, Erhan Çene

İletişim Direktörü: Evrim Eylem Şişman

Festival Koordinatörü: Gizem Aktepe

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbetportbet giriş

pod mod