Kadın Sanatçılar “Mor Çatı” İçin Dayanışma Başlattı

Mor Çatı’nın 30. yıl dönümü için aralarında CANAN, Gözde İlkin ve Gülsün Karamustafa’nın da olduğu sanatçılar, eserlerini sığınma evine bağışlayarak kadına yönelik şiddete karşı dayanışma başlattı.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın 30’uncu yılında sanatçılar bir araya gelerek vakfın yanında olduklarını ve kadınların her gün maruz kaldığı sistematik şiddetin, ayrımcılığın karşısında durduklarını gösteren bir dayanışma kurdu. Bu dayanışmaya çalışmaları ile katılan sanatçılar, eserlerini değerinin altında fiyatlandırdı. 8 Ocak 2021 tarihine kadar sürecek satışlardan elde edilecek gelir Mor Çatı’nın kadınların şiddetsiz bir hayat kurabilmesi için verdiği mücadelede kullanılacak.

Serra Tansel’in insiyatifiyle gerçekleşen organizasyona eserlerini bağışlayan isimler arasında CANAN, Didem Erbaş, Ece Eldek, Ecem Yüksel, Eda Gecikmez, Gözde İlkin, Gülsün Karamustafa, Gülşah Mursaloğlu Güneş Terkol, Hale Tenger, Işıl Eğrikavuk, Sevil Tunaboylu, Lara Ögel, Yaşam Şaşmazer, Larissa Araz, Luna Ece Bal, Merve Ertufan, Merve İşeri, Nalan Yırtmaç, Nermin Er, Özlem Ünlü, Pınar Yolaçan, Romina Meriç, Selda Asal, Sena Başöz, Ülgen Semerci, Yaşam Şaşmazer ve Zeyno Pekünlü’nün de olduğu sanatçılar yer alıyor. Satışta şu zamana kadar Burçak Bingöl’ün “Ana Tanrıça” adlı eseri 20 bin TL, Ahu Akgün’ün “İsimsiz” eseri 2 bin 500 TL ve Eda Gecikmez’in “Kırıldıkça Açılır” serisinden tablosu 5 bin TL’ye satıldı.

İlginizi Çekebilir