“Jordi Savall & Hespérion XXI – İbn Battuta Zaman Yolcusu” Konseri CRR’de

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 26 Ekim Salı günü saat 20.00’de “Jordi Savall & Hespérion XXI – İbn Battuta Zaman Yolcusu” konserine ev sahipliği yapıyor.

Arap yazar İbn Battuta “bütün zamanların en büyük gezgini” kabul edilir. Recep ayının 17’sinde, Hicri 703 senesinde (25 Şubat, 1304) doğan İbn Battuta, 1325 yılında, yirmi bir yaşında yolculuğa başladı ve otuz yılı aşkın bir süre doğduğu Fas’tan Çin’e ve siyahî Afrika’ya (o zamanki sınırları içinde) varıncaya kadar dünyayı dolaştı. Rıhletü İbn Battuta (İbn Battuta’nın Gezileri) adında uzun bir belgede anlattığı etkileyici yolculuğu ile Dünya Gezginlerinin ilk örneği ve seyahatname (rıhle) yazarlarının tartışmasız ustası oldu. Ayrıca “Arapların yolcusu” (musafir el- Arab) ve “zaman yolcusu” (rahhal el-asr) lakaplarını da hak etti. Eserini inceleyen ve tercüme eden Batılı 19. yüzyıl bilginleri tarafından “İslam gezgini” ve kaçınılmaz bir şekilde Orta Çağ’ın diğer büyük gezginiyle karşılaştırmak suretiyle “Arap Marco Polo” isimleriyle de anılır.

Jordi Savall bu konserle müzik yolculuğuna Çin’in yanı sıra Suriye, Ermenistan, Yunanistan, Türkiye ve İbn Battuta’nın yolculuğu süresince ziyaret ettiği ülkeler ve kültürlerden konuk müzisyenlerle birlikte devam etmektedir. Bu gezide, bize yüzyıllar içinden zamanın harikulade müziğinin güzelliğini ve ifade gücünü getiren geleneksel bir müzik mirasının zenginliğini keşfedeceğiz.

İlginizi Çekebilir