Joe Hill’in Anısına Müzik Ödülü Verilecek

Joe Hill’in anısını yaşatmak için sanatçı için sanatçının yaşam felsefesine uygun müzik yapan bir müzisyene her yıl ödül verilmesi kararlaştırdı.

ABD’de 19 Kasım 1915 günü kurşuna dizilen işçi önderi sendikacı ve müzisyen Joe Hill’in anısını yaşatmak için sanatçının yaşam felsefesine uygun müzik yapan bir müzisyene her yıl ödül verilmesi kararlaştırdı.

1879 yılında İsveç’in Gävle ilinde bir demiryolu işçisinin 8 çocuğundan biri olarak dünyaya gözlerini açan esas adı Joel Emanuel Hägglud olan ve 1902’de göç ettiği ABD’de Joe Hill adını alan işçi önderi, sendika ve işçiler için direniş şarkıları yazmış ve söylemişti.

Hill, 1914 yılının ocak ayında bir dükkan sahibi ve oğlunu soygun yaptığı sırada öldürmekle suçlanmış ve hiç bir delil ve tanık olmamasına rağmen ölüm cezasına çarptırılmıştı.

21-22 Nisan günleri Hill’in doğduğu Gävle’de düzenlenecek “Bağımsız Müzik Festivali’nde ilk kez Hill’in anısına bir müzisyeni Joe Hill Music Memorial Award verilecek.

Festivale büyük müzik şirketleriyle değil küçük şirketlerle çalışan veya kamuoyu tarafından pek tanınmayan genç yetenekler şarkılarını okuyacak. Festivalin örgütlenmesine önderlik yapan SİMBA haber platformunun editörü Anna Lindholm, amaçlarının bağımsız müzik için ulusal bir buluşma platformu oluşturmak olduğunu söylüyor. İki gün süren festival süresince seminerler ve konferanslar da düzenlenecek.

Lindholm, bu yıl yerel olarak düzenleyecekleri festivali ikinci yıl ulusal, üçüncü yıl da enternasyonal bir festivale dönüştüreceklerini söylüyor.

İlginizi Çekebilir