Irk Adaletsizliğini Konu Alan Filmler ‘Black Lives Matters’ Kategorisinde

Amerika’da George Floyd’un öldürülmesi üzerine başlayan ırkçılık karşı protestolar birçok insanı da harekete geçirdi. İnsanların harekete geçmesi de hassasiyet gösteren oluşumlara ilham verdi. Buradan hareketle dev streaming platformu Netflix de bir düzenlemeye gitti ve ırk adaletsizliğini konu alan filmleri bir başlık altında topladı.

Sosyal medya hesaplarından özel seçkinin duyurusunu yapan Netflix, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Siyah hayatlar önemlidir. Dolayısıyla siyahi hikaye anlatımı da önemlidir. Gerçeğe olan bağlılığımıza dair bir anlayışla, sistemik değişimin zaman alacağını biliyoruz. Siyah deneyimle ilgili güçlü ve kompleks hikayelere dikkat çekerek başlıyoruz. Bugün Netflix’e giriş yaptığınızda, Amerika’daki ırk adaletsizliği hakkındaki katmanlı hikayeleri anlatan, özenle seçilmiş bir başlık listesi göreceksiniz.”

Bu seçkide, 13. Madde gibi sert belgesel, When They See Us gibi şimdiki olaylara benzer hikaye içeren mini dizi, siyahi hareketin en önemli isimlernden Malcolm X’in hayatına odaklanan Who Killed Malcolm X? ve Oscar Ödülü sahibi Spike Lee imzalı She’s Gotta Have It gibi filmler bulunuyor. Spike Lee’nin bir grup siyahi askerin Vietnam’a dönüş hikayesi anlatan yeni filmi Da 5 Bloods da 12 Haziran 2020’de Netflix’te prömiyer yapacak.

İlginizi Çekebilir