İngiltere’nin En Başarılı Eseri Middlemarch

BBC’nin Kültür ekinden köşe yazarı Jane Ciabattari’nin İngiltere Edebiyatına ait eserler arasında yaptığı bir araştırmaya göre, tüm zamanların en beğenilen İngiliz Romanı “Middlemarch” olarak belirlendi. Listede ikinciliği Virginia Woolf alırken, üçüncülük koltuğunda Charles Dickens oturmaktaydı.

Söz konusu liste hazırlanırken İngiltere dışından seksen bir adet kitap eleştirmeninin görüşlerine baş vuruldu. Sıralama şu şekildeydi; en iyi kitap “Middlemarch”, ikinci “Deniz Feneri”, üçüncü “Mrs Dolloway” dördüncü, “Büyük Umutlar” ve beşinci ise “Jane Eyre”… Ayrıca buna ek olarak Wollf ve Dickens en iyi beş kitaba giremeseler de listede yer almayı başarabilen başka eserlere de imza attılar. Dickens’dan “Kasvetli Ev” ve “David Copperfield”, Woolf’dan “Dalgalar” ve “Orlando” bu yazarların ilk beş dışında kalmasına rağmen sıralama da ilk yüz eser içine girebilmeyi başaran kitaplardı. En iyi yüz eser arasında ölümsüz klasikler, son dönem modern eserler ve hatta çocuk kitapları dahi yer almaktaydı.

165Jane Ciabattari’nin hazırladığı listenin son dönemde hazırlanmaya başlanmış diğer listelerden bir farkı vardı. Kadın yazarlar Jane’nin listesinde ezici bir çoğunluğa sahipti. İlk yüz eserin kırkı kadın yazarlar tarafından yazılmıştı ki bu oran o zamana kadar yapılan diğer sıralamalara nazaran oldukça yüksekti. Hepzibah Anderson bu durumu kadınların sosyal hayatta fazlasıyla ötekileştirildiklerinden, bu durumu eserlerinde kolaylıkla dile getirebilmeleriyle açıklamıştır.

Neden “Middlemarch” bu denli başarılı diye sorulduğu vakit, edebi çevreler bu dumumu; normal, makul ve kaçınılmaz olarak değerlendirdiler. The Wall Street Journal’dan Sam Sacks eserin en kuvvetli yanının psikolojik tahliller olduğundan dem vururken, The Australians’dan Geordie Williamson, söz konusu kitabın, insanın zayıf ve kırılgan yanıyla yüzleşmesinin olağanüstü bir tasviri olduğunu, bundan dolayı da bu denli beğenildiğini yazdı. George Sciabba ise, eserin son cümlesine özellikle vurgu yaparak, söz konusu cümlenin İngiliz Edebiyatının en sarsıcı cümlelerinden biri olduğuna değindi. Sonuç olarak seksen bir farklı eleştirmenin yüzde kırk ikisinin listesinde ilk onda olmak o kadar da kolay elde edilebilecek bir başarı değildi.

Okurlardan bir kısmı- bir bakıma buna ben de dahil olabilirim- bu oylama ile hemfikir olmayacak ve peki ya “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” ya da “Yüzüklerin Efendisi” gibi kült eserler neden daha yukarı sıralarda değil, diye soracaklardır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, henüz böyle listeler pek fazla sayıda değil ve zaman içerisinde daha çok sıralama oluşturuldukça, bu eserler arasında “En İyi On Kitap” daha genel geçer bir şekilde seçilebilecektir. “Middlemarch” gerçekten en iyi İngiliz Romanı mıdır? Kimine göre evet, kimine göre hayır. Ancak şu bir gerçek ki böyle bir listenin oluşturulmuş olması bile olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmelidir.

Çev., Der.: Burak Erdoğdu

İlginizi Çekebilir