“İlham Perileri” Seçkisi İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema’nın “İlham Perileri” seçkisi 18 Haziran’da izleyicilerle buluşacak. Aralarında Türkiye’de ilk kez gösterilecek kurmaca ve belgesel filmlerin de olduğu seçkide 6 film yer alıyor.

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi programlarına “İlham Perileri” seçkisi ile devam ediyor. İlhamın gelmesi, kaybolması ve ilahi güçlere sahip olduklarına inanılan ilham perilerinin işlendiği seçki, 18-30 Haziran tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak.

Aralarında Türkiye’de ilk kez gösterilecek kurmaca ve belgesel filmlerin de olduğu seçkide, ilham kavramını işleyen 6 film yer alıyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ GÖSTERİLECEK BELGESEL

Program, Christian Petzold’un Berlin Film Festivali’nde yarışan ve mitolojiyi günümüz Berlin’ine taşıdığı peri masalı “Undine”nin gösterimiyle başlayacak. Film gösterimiyle eş zamanlı olarak, İstanbul Modern’in YouTube kanalında müzenin film küratörü Müge Turan ve sinema yazarı Engin Ertan’ın, “Undine” efsanesini yeniden yorumlayan yönetmen Petzold ile yaptığı özel röportaj da yayına girecek.

1988’de 27 yaşında ölen Amerikalı sokak sanatçısı Jean-Michel Basquiat’nın meşhur olmadan önceki dönemine odaklanan “Jean-Michel Basquiat’nın Gençliğinin Son Yılları: İşte Bu!” belgeseli seçki kapsamında Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak.

ÜCRETSİZ VE ÇEVRİMİÇİ

Seçkide ayrıca, sanat tarihinin önemli ressamlarından Rembrandt’ın müzelerden koleksiyonerlere uzanan, bugün halen güçlü olan ilham enerjisini anlatan belgesel “Benim Rembrandt’ım”; korku yazarı Shirley Jackson ile yeni romanının konusu yapmaya karar verdiği genç kadın Rose’un girift ilişkisini inceleyen “Shirley”; Sudan’da siyasi rejim yasaklasa da sinemadan ilham almaya devam eden dört sinemacıyı anlatan “Ağaçlardan Bahsetmek” de yer alıyor.

İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden erişime sunulan filmler, gösterim programında belirtilen tarih-saat aralıklarında izlenebilecek.

İLHAM PERİLERİ GÖSTERİM PROGRAMI

UNDINE, 2020

18-20 Haziran 2021

Yönetmen: Christian Petzold, Oyuncular: Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree

Petzold önceki üç dönem filminden (Barbara, Phoenix, Transit) sonra bugünün Berlini’ne geri dönüyor ve kendisini aldatan erkeği öldüren mitolojik figür, su perisi Undine’nin efsanesini yeniden yorumluyor. Şehir müzesinde sanat tarihçisi olan Undine, adeta tarihin bugüne kadar kapanına kıstırdığı kadınları da temsil ediyor. Undine, Berlinale yarışmasından Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ve En İyi Kadın Oyuncu dalında ödüllerle döndü.

SHIRLEY, 2020

24-26 Haziran 2021

Yönetmen: Josephine Decker, Oyuncular: Elisabeth Moss, Odessa Young, Michael Stuhlbarg

Film 1965’te 48 yaşında ölen ve Kuzey Amerika kasabalarında geçen dehşet hikâyeleriyle tanınan yazar Shirley Jackson’ın biyografisinden yola çıkmış. Shirley yeni romanını kayıp bir öğrenci haberi üzerine yazmak ister, ancak hem yazmakta zorlanır hem de bu olay kendi agorafobisini daha da tetikler. Tam bu sırada profesör olan kocası kendi asistanı ve onun karısı, Rose’u evlerine davet eder. Shirley ile Rose arasında özel bir bağ oluşurken hikâyeler ve kahramanları birbirine karışır.

BENİM REMBRANDT’IM, 2019

22-24 Haziran 2021

Yönetmen: Oeke Hoogendijk

Belgesel, 1606 ile 1669 yılları arasında yaşamış ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın tablolarına sahip olan insanları ve Rembrandt uzmanlarını takip ediyor. Portrelerle hayat paylaşan insanların tutkularından, bir çift Rembrandt tablosu satın almak için Paris’teki Louvre ile Amsterdam Rijksmuseum müzeleri arasındaki ulusal boyuttaki rekabete, kurgulanmış bir belgesel.

AĞAÇLARDAN BAHSETMEK, 2019

26-28 Haziran 2021

Yönetmen: Suhaib Gasmelbari

1989’daki askeri darbe sonucu Sudan’da film endüstrisi çökmüş, sinema yasaklanmış, sinema salonu kalmamıştır. Sinema artık sadece anılarda kalmış gibiyse de, zamanında film çekmiş dört yönetmen bunu kabul etmeyi reddeder. Sanat eğitimlerini yurtdışında almış bu dört yönetmen film kültürünü canlandırmak için terk edilmiş bir açık hava salonunu yeniden hayata geçirmeye kalkar. Elektriğin kesik, gerekli ekipmanın olmadığı bir yerde ücretsiz film gösterimlerine başlarlar ancak şartlar onları zorlayacaktır. Ağaçlardan Bahsetmek, bu yönetmenlerin filmlerinden parçalar sunarken dostluk ve sinema sevgisi üzerine düşünmeye davet ediyor.

NEDEN YARATICIYIZ?, 2018

20-22 Haziran 2021

Yönetmen: Hermann Vaske

Çekimleri 30 yıla yayılmış bu belgeselin merkezinde tek bir soru var: “Neden yaratıcısınız?” Yönetmen bu sorunun cevabını görsel sanattan müziğe, edebiyattan politikaya uzanan bir yolculukta belgeliyor. Kişisel bir arayış olarak başlayan ve felsefi bir sorunsala dönüşen bu yolculuk dünya tarihinin 20. yüzyılın sonu ve 21.yüzyılın başındaki etkin figürlerini bir araya getiriyor. Film, David Bowie, Stephen Hawkins, David Lynch, Marina Abramović, Yoko Ono, Ai Weiwei gibi isimlerin bu soruya verdiği türlü türlü cevaplardan oluşan bir kolaj.

JEAN-MICHEL BASQUIAT’NIN GENÇLİĞİNİN SON YILLARI: İŞTE BU!, 2017

28-20 Haziran 2021

Yönetmen: Sara Driver

Belgesel, 1988’de 27 yaşında ölen Amerikalı sokak sanatçısı Jean-Michel Basquiat’nın meşhur olmadan önceki dönemine odaklanıyor. New York şehrinin dehlizlerindeki kültür ve sanat ortamının, evsiz bir delikanlı olarak takılan Basquiat’yı nasıl şekillendirdiğini, buna karşılık Basquiat’nın o sahneye neler kattığını izliyoruz. Onu tanıyan rapçi Fab 5 Freddy, yönetmen Jim Jarmusch, grafiti sanatçısı Lee Quiñones gibi arkadaş ve ortaklarının anılarından Basquiat’yı dinliyoruz. Arşiv görüntülerinden onu görsek de sesini duymuyoruz. Bu da onu daha hayali kılıyor.

İlginizi Çekebilir