‘Harry Potter Baykuşların Neslinin Tükenmesine Sebep Olabilir’

İngiliz araştırmacılar, beyaz baykuş Hedwig nedeniyle bu kuşların Asya’da yakalanıp evcil hayvan olmaları için satıldığını söylüyor.

İngiltere’deki Oxford Brookes Üniversitesi’nden Vincent Nijman ve Anna Nekaris’e göre, Harry Potter serisinin ilk filminin gösterime girdiği 2001’de Endonezya’da pazarlarda satışa çıkarılan baykuşların sayısı yüzü geçmiyordu. Anlattıklarına göre, geçen yılsa bu sayı 13.000’i buldu.

Orta Sınıf Ailelerin Karşılayabileceği Fiyattan Satılıyor

Araştırmacılar, Endonezya’da baykuşların orta sınıf ailelerin karşılayabileceği bir fiyat olan 10-30 dolardan satışa çıkarıldığını belirtiliyor.

Çevrecilerin en çok endişelendirense, satışa çıkarılan baykuşların çoğunun vahşi hayattan çekip alınmış olması. Bu nedenle çevreciler, baykuşların Endonezya’da koruma altındaki türler listesine alınması gerektiğini söylüyor.

Hindistanlı Vekil, Harry Potter Hayranlarını Suçluyor

Öte yandan Endonezya, Harry Potter nedeniyle evlerde bakılan baykuşların sayısının arttığı tek ülke değil. Nitekim bu ülkelerden biri olan Hindistan’da milletvekili Jairam Ramesh ülkedeki vahşi baykuşların sayısının artması konusunda Harry Potter hayranlarını suçlamıştı.

Ramesh, “Harry Potter nedeniyle orta sınıf ailelerde bile çocuklarına baykuş hediye etme modası başladı” demişti.

Çevrecilere göre yasadışı baykuş ticaretine rastlanan bir diğer ülkeyse Tayland.

Harry Potter, Malay Dilini Değiştirdi

İngiliz Guardian gazetesine göre, Harry Potter ile yasadışı baykuş ticaretinin artması arasında doğrudan bir ilişki olduğu kanıtlanmış değil. Fakat bu ilişkiye işaret eden veriler de bulunuyor. Sözgelimi, Malay dilinde ‘burung hantu’ olarak isimlendirilen baykuşlara artık ‘burung Harry Potter’ yani ‘Harry Potter kuşu’ deniliyor.

Bu arada Harry Potter romanları serisinin yazarı J. K. Rowling, baykuşların evcil hayvan olarak bakılmasını desteklemediğini söylemişti: “Kitaplarımdan etkilenip bir baykuşun en mutlu olduğu yerin bir evlerindeki küçük kafesler olduğunu düşünen varsa, onlara yanıldıklarını söylemek isterim.”

İlginizi Çekebilir