Güney Kore’nin 2021 Oscar Adayı “The Man Standing Next”

Bu yılın Oscar şampiyonu olarak sinema tarihine geçen ve yeni Oscar adayı merakla beklenen Güney Kore, gelecek yılın aday filmini açıkladı.

2020 Oscar Ödülleri’nin şampiyonu olarak Oscar tarihine geçen Güney Kore, gelecek yılın Oscar’ı için adayını açıkladı. Uluslararası Oscar ödülü için Kore Film Konseyi (KOFIC), Woo Min-ho’nun tarihi ve politik gerilim türündeki The Man Standing Next adlı filmini Oscar adayı olarak belirledi.

Film, salgından önce, ocak ayında gösterime girdiği Güney Kore’de 36,4 milyon dolarlık gişe hasılatı elde ederek büyük bir başarı yakaladı.

Film, 1970’ler Kore’sinde, ülkenin, tartışmalı lider Park Chung-hee’nin mutlak iktidarı altında olduğu dönemi ele alıyor. Yapım, başkanın, 1979’da yardımcılarından birinin eliyle öldürülmesine yol açan olayları anlatıyor.

Türkiye Henüz Adayını Açıklamadı

2021 Oscar Ödülleri, salgın nedeniyle 25 Nisan’a ertelendi. Bugüne kadar Çek Cumhuriyeti ve Polonya ödül adaylarını belirlerken; Almanya, Danimarka ve Fransa gibi ülkeler önümüzdeki haftalarda kararlarını verecek. Türkiye de henüz Oscar adayını açıklamadı.

Geçen 92’ncisi verilen Oscar Ödülleri’ne Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun Parasite (Parazit) filmi damga vurmuştu.

İlk kez dili İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilen Parasite, Oscar tarihine geçmişti. Film ayrıca En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini de kazanmıştı.

İlginizi Çekebilir