Google’dan Sanatseverlere Özel Hizmet

Dünyanın en büyük arama motoru Google, kültür ve sanat dünyasını en kapsamlı haliyle keşfetmeyi mümkün hale getirmek için arama hizmetine yeni bir özellik ekledi.

Sanatla ilgili konularda her ay yaklaşık 500 milyon arama yapılmasından yola çıkarak arama hizmetini “Google Arts & Culture” hizmetiyle entegre eden Google, kültür ve sanat dünyasını ekrana taşıyarak en kapsamlı haliyle keşfetmeyi mümkün hale getiriyor.

Google Arama ve Google Haritalar üzerinde sanatla ilgili yapılacak aramalar, Google Arts & Culture servisi sayesinde kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak. Google’ın bu özelliği sayesinde kullanıcılar, sanat eserleri ile ilgili sanatçı bilgileri, ait olduğu dönem, kullanılan malzemeler ile bu eserlerin sergilendiği mekanlar dahil tüm verilere rahatça ulaşabilecek.

Bugünden itibaren kullanıma açılan özellikle, sanatla ilgili konularda yapılan aramalar daha güncel ve derin bilgiler sağlarken, Street View ile yapılan sanal müze ziyaretlerinde eserler hakkında daha detaylı bilgiler elde edilebilecek.

Konuyla ilgili olarak Google Resmi blog’unda yer alan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Google’da sanatla ilgili merak edilen konularda arama yapmak artık çok daha isabetli ve kolay hale geliyor. Kimileri Van Gogh’un Yıldızlı Gece eserindeki güçlü fırça darbelerinden kimileriyse Klimt’in Öpücük adlı eserindeki görkemden etkilenseler de, kesin olan bir şey varsa o da insanların sanata tutkuyla bağlı oldukları. Sanatla ilgili konularda Google’da her ay yaklaşık 500 milyon arama yapılıyor. Bugünden itibaren sanatla ilgili konularda yapacağınız aramalar size daha güncel ve derinlikli bilgiler sunacak. Ayrıca sanal müze ziyaretlerinizde yer alan eserler hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz Street View desteğini de yeni bir özellik olarak ekledik. Kültür ve sanat konularında yapacağınız aramaları adeta bir başyapıta çevirmek amacıyla Google Arts & Culture ekibi ile Google Search mühendisleri bir araya geldi. Bu kapsamlı çalışma sayesinde arama yaptığınız sanat eserleriyle ilgili sanatçı bilgileri, ait olduğu dönem, kullanılan malzemeler ile bu eserleri görebileceğiniz mekanlar dahil tüm veriler arasındaki bağlantıları tanımak ve anlamlandırmak için sistemlerimizi geliştirdik. Örneğin Gustav Klimt diye arama yaptığınızda çok daha detaylı bilgilere erişebileceksiniz. Artık sanatçının tüm eserlerine kolaylıkla ulaşmakla kalmayıp, eserlerin bulunduğu müzeleri sanal olarak gezerek bu eserleri yerinde görüntüleyebileceğiniz interaktif bir bilgi paneline de sahip olacaksınız. Ayrıca bazı eserlerin, Google Arts & Culture’da bulunan mükemmel yüksek çözünürlüklü resimlerini de doğrudan görebileceksiniz. Nerede olursanız olun artık yüzlerce müzeyi bilgisayarınızdaki Google Maps ve Google Arts & Culture ile gezebilir, ayrıca masaüstü ve mobil cihazınızdaki Chrome tarayıcı ile Street View turlarınızda daha fazla bilgi alabilirsiniz. Google Maps’te bu müzelerin koridorlarında gezinirken her eserin yanında beliren bilgi notlarına tıklayarak gelen sayfalarda, dünyaca tanınmış yüzlerce müze tarafından sağlanan detaylı bilgiler sunuluyor. Dahası, bu eserin her bir ayrıntısını yüksek çözünürlükle daha yakından da görmek isterseniz üzerine tıklamanız yeterli. Görsel tanıma yazılımımızı bu özelliği yaratmak için kullandık. Tıpkı Google Photos’un galerinizde arama yapmanıza olanak sağladığı gibi bu yazılım da tüm dünyadaki müzelerin duvarlarını tarayarak 15 binden fazla eserin tanımlanmasına ve kategorize edilmesine olanak sağlamıştır.”

İlginizi Çekebilir