Franz Kafka’nın El Yazmaları İlk Defa Görücüye Çıktı

Daha önce hiç görülmemiş el yazmaları, günlükler ve mektuplar, uzun yasal işlemlerin ardından çarşamba günü görücüye çıktı.

İsrail Milli Kütüphanesi, uzun yasal sürecin ardından, Kafka’nın okurları tarafından daha önce görülmemiş bir grup el yazması tanıttı.

 

El yazmaları İsrail ile Hoffe ailesi arasında uzun süren bir hukuk mücadelesinin ardından kütüphaneye verilmişti. Kafka 1924’teki ölümünden önce arkadaşı Max Brod’a el yazmalarını emanet etmiş ve kendisi öldükten sonra yok etmesini istemişti. Fakat bu isteğini yerine getirmeyen şirinevler escort arkadaşı, 1939’da Çekoslavakya’nın Nazilerce işgal edilmesinin ardından Tel Aviv’e kaçmıştı. 1968’te ölen Max Brod ise, sekreteri Esther Hoffe’ye bıraktığı el yazmalarının Kudüs İbrani Üniversitesi’ne, Tel Aviv’deki şehir kütüphanesine veya İsrail’deki ya da yurt dışındaki bir başka kuruluşa verilmesini istemişti. Hoffe ise Brod’un vasiyetini yerine getirmek yerine yazmaları saklamış ve 2007’deki ölümünün ardından bu belgeler, mirasçısı olan iki kızı arasında paylaştırılmıştı.

İlginizi Çekebilir