Filipinli İşçi Kadınların Hikâyeleri “Denizaşırı Hizmetçiler” Kundura Sinema’da

Kundurama çevrimiçi gösterimlerine ödüllü belgesel “Denizaşırı Hizmetçiler” ile devam ediyor. 1 Mayıs’ta gösterime girecek olan belgesel, 16 Mayıs’a dek ücretsiz izlenebilecek.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da film gösterimleri devam ediyor. Çevrimiçi gösterimler kapsamında bu hafta, Güney Koreli yönetmen ve sanatçı Sung-a Yoon’un ödüllü belgeseli “Overseas / Denizaşırı Hizmetçiler” izleyicilerle buluşacak.

Dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nin Geleceğin Sinemacıları bölümünde yapan, Varşova, Hamptons film festivallerinde de En İyi Belgesel Film seçilen “Denizaşırı Hizmetçiler”, 1 Mayıs-16 Mayıs tarihleri arasında Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

CPH:DOX, BFI Londra, Busan, IDFA gibi dünyanın önemli belgesel film festivallerinde gösterilen ve MoMA müzesinin Doc Fortnight programına seçilen film; denizaşırı ülkelerde göçebe ev işçiliğine zorlanan Filipinli kadınların ülkeden çıkmadan önce eğitim gördükleri bir merkezde geçiyor. İki yıllık sözleşmelerle çalışan kadınlar, vizeleri için gerekli Ulusal Ev İşi Sertifikası’nı alacakları bu merkezde, temizlikten yaşlı bakımına uzanan birçok ev işinin yanı sıra, ailelerinden ayrılırken yaşayacakları travma ve onları bekleyen korkutucu izolasyona karşı da ders alıyorlar.

Kısa adı OFW’ler olan ve Denizaşırı Filipinli İşçiler (OWFs, Overseas Filipino Workers) adıyla bilinen devlet destekli göçmen işçiliğin perde arkasını gözler önüne seren film, Filipinler’e döviz getirdikleri için OFW’ler’i “Ekonominin Kahramanları” olarak nitelendirmiş Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin politikalarına da sert bir bakış atıyor.

Ayrıntılı bilgiye ve filme buradan ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir