Evrensel Kültür Soruyor “İşçi Nerede?”

Evrensel Kültür, haziran sayısı ile ‘sanatta ve edebiyatta işçiler’i tartıştığı bir dosya dizisine başlıyor. Evrensel Kültür, haziran sayısı ile “sanatta ve edebiyatta işçiler”i tartıştığı bir dosya dizisine başlıyor. İlk ayın konusu “Sinemada İşçiler”. Dergi, bu diziyi farklı sanat disiplinleri ile önümüzdeki aylarda da sürdürecek.

Sinema tarihini başlatan görüntü “fabrikadan çıkan işçiler”di. Bu andan 120 yıl sonra “Türkiye sinemasındaki işçi temsilleri”ni inceleyen Evrensel Kültür, özellikle güncel sinemanın işçi karakterlerini irdeliyor. Neşeli Hayat’tan Sarmaşık’a; Toz Bezi’den Zerre’ye, Kelebeğin Rüyası’ya pek çok filmin işçi karakterleri ele alınıyor; “Beyazperdeye yansıyan işçi suretlerinin gerçekleri, hayalleri nasıl anlatılıyor?” sorusuna da yanıt arıyor.

evrensel-kultur-ahaziranKalabalıktan Yalnızlığa

Çağdaş Günerbüyük “Kalabalıktan yalnızlığa sinemanın işçileri” başlıklı yazısıyla işçi karakterlerde dünden bugüne değişenin ne olduğunu anlatıyor. Şenay Aydemir ise, sınıfın güncel meselelerinin sinemada kendini bulamadığını söyleyerek, şöyle diyor: “Sloganı işçiler atıyor zaten. Biz hikaye anlatan filmler istiyoruz!”. Barış Avşar’ın yazısı ise bugün hâlâ sınıfın belleğinde Kibar Feyzo’daki “Ben de Harranlıyım” repliğiyle yer etmiş olan Kemal Sunal var. Avşar, Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakterler nezdinde “işçi temsili”ni inceliyor.

Dosyada ayrıca; Denizcan Kutlu, Ken Loach’un “İşte Özgür Dünyası”dan kalkarak “kiralık işçilik” meselesini; Zafer Aydın “53 yıl sonra Kavel’e belgesel çekmek”i; Suat Eroğlu “Günümüz kısa filmleri ve kahramanı olamayan işçiler”i yazıyor. Özge Özdüzen’in gündeminde ise “Film festivallerinde emek ve sınıf: Kanıksanmış prekarya” başlıklı yazıyla sinema seyircisi var.

Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali ve Diğerleri

Aydın Çubukçu “Don Quijote ve Nâzım Hikmet” başlıklı yazısıyla Mahmut Temizyürek’in kitabını inceliyor. Çubukçu, “Tek boyutlu bir siluet halinde çizilen Nâzım’ı tüm yönleriyle, insan ve komünist olarak bütünlüklü bir incelemenin konusu olarak ele almak çok mu zordu?” sorusunu ortaya atıp, Mahmut Temizyürek’in “İm Bilse Er Ölmes- Nâzım Hikmet ile Don Quijote’nin Arzu Serüvenleri” adlı kitabıyla bunu denediğini söylüyor. Mehmet Ergün’ün kapsamlı yazısının gündemi ise Sabahattin Ali. Ergün, usta yazarı son döneminde yazdığı 3 politik makale ile inceliyor ve bugüne de önemli dersler çıkarabilecek bu makaleleri hatırlatıyor. Özcan Yaman ise “Fahrettin Erdoğan’ın gözünden Emek Hareketi”ni anlatıyor.

Evrensel Kültür’de, bu ay Adnan Özyalçıner, Hülya Ergün, Eylem Ata Güleç, Ece Kocabey, Münire Çalışkan Tuğ ve Leyla Civil Aslan’ın öyküleri ile Ömer Turan, Hakan Keysan, Hayrettin Geçkin, Murat Atıcı, Önder Karataş, William Butler Yeas’ın şiirlerini okumak mümkün.

İlginizi Çekebilir