Dünyanın En Büyük Dijital Sanat Merkezi “Bassins de Lumieres”

Fransa’nın önde gelen sanat kurumlarından Culturespaces, 10 Haziran’da dünyanın en büyük dijital sanat merkezini açtı: Bassins de Lumieres! Bordeaux kentinde bulunan eski denizaltı üssünden galeri mekanına dönüştürülen Bassins de Lumieres, hem sanat tarihinin en önemli isimlerinin hem de çağdaş sanatçıların eserleriyle dijital sergilere ev sahipliği yapacak.

Bu yeni mekan, Culturespaces’in Paris’teki mekanı olan Atelier des Lumieres’in 5 katı büyüklüğünde. Dijital sergiler, eski denizaltı üssünün devasa mimarisine mükemmel bir şekilde adapte edilirken aynı zamanda dört devasa havuzdaki suya yapılacak yansıtmalar da ziyaretçinin deneyimine yeni bir boyut katılacak. Ziyaretçiler, suyun üzerindeki geçitlerden ve dev havuzların limanlarından yürüyecekler. 14 bin 500 metrekarelik projeksiyon alanına sahip olana mekana 350 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Ziyaretçilerin güvenliği dolayısıyla sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uygun olarak açılacak mekanın ilk iki sergisi “Gustav Klimt, d’or et de couleurs” ve “Paul Klee, peindre la musique” 3 Ocak 2021 tarihine kadar gezilebilecek.

Sanal ortamda bir gezinti için tıklayın.

İlginizi Çekebilir