Dünyadan Sanatçılar İstanbul’da Buluşuyor

İstanbul Modern’in dünyanın dört bir köşesinden sanatçıları İstanbul’a davet ettiği “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı”na katılacak sanatçılar İstanbul’a gelmeye başladı.

Program, farklı kentlerden 10 çağdaş sanatçı ile İstanbul’daki zanaatkârları bir müze çatısı altında ilk kez buluşturuyor. Misafir sanatçılar, İstanbul’da ahşap oymadan seramiğe, metal sıvamadan yorgancılığa kadar pek çok zanaatın ustasıyla bir araya geliyor. Proje kapsamında, her biri kendi üretim süreçlerinde zanaat ve gelenek konularına odaklanan ya da farklı malzeme ve tekniklerle çalışmalarını yürüten sanatçılar şehrin dört yanındaki zanaat atölyelerini geziyor ve sürece tanık oluyor. Böylece kimlerle çalışacaklarına karar veriyor ve ülkelerine döndükten sonra üretim sürecini başlatıyor. Projede yer alan sanatçılar şöyle: Faig Ahmed (Bakû), Rana Begum (Londra), Benji Boyadgian (Kudüs), Rodrigo Hernandez (Meksiko), Servet Koçyiğit (Amsterdam), Outi Pieski (Helsinki), Randi & Katrine (Kopenhag), Wael Shawky (İskenderiye ve Philadelphia), Jorinde Voigt (Berlin).

2020’de İstanbul Modern’de

Programa davet edilen her bir sanatçı, İstanbul’da toplam altı hafta geçiriyor. Sanatçıların farklı ihtiyaçlarına göre şekillenen programda, öncelikle İstanbul’daki zanaatkâr atölyeleri ve zanaatkârlar sanatçılara tanıtılıyor. Sanatçılar hangi zanaatkârla çalışacaklarına karar verdikten sonra, projelerini İstanbul’da üretiyor. Program süresince üretilecek yapıtlar, Şubat 2020’de İstanbul Modern’de sergilenecek ve sergiye eşlik etmek üzere hazırlanacak katalog, projenin kaydını oluşturacak.

İlginizi Çekebilir