Disiplinlerarası Multimedya Dergi Sekme’nin İkinci Sayısı ‘Sibernetik’ Temasıyla Yayımlandı

fugamundi çatısı altında bir araya gelmiş, her sayıda değişen editör ve temalar etrafında, kültürden sanata, tasarımdan gündelik yaşama birçok farklı alanda içerikleriyle bağımsız, çevrimiçi bir dergi Sekme’nin ikinci sayısı Bager Akbay’ın dosya editörlüğünde ‘Sibernetik’ teması ile 11 Nisan’da yayımlandı.

İlk sayısı ile izler-dinler kitlesi buluşmaya başlayan Sekme’nin Genel Yayın Yönetmeni Yaren Eren Budak iki sayı arasındaki süreci şu şekilde özetliyor;

“fugamundi çatısı altında bir dergi kurma ve birlikte bir şeyler üretme motivasyonumuz hakkında konuşurken, ekipçe ortaklaştığımız beklentilerden biri, derginin yalnızlığımızı azaltmasıydı. (…) Sekme, bizlerin bir bütünün parçası olma ihtiyacına yanıt verecekti. İlk sayımız yayımlandığında, dergi bu başlıca işlevleri çoktan yerine getirmeye başladı bile!

‘Sibernetik’ temalı ikinci sayımızın editörü, dergi fikri aklımıza düştüğü ilk günden bu yana desteğini ve ufuk açan önerilerini benden/bizden esirgemeyen, Bager Akbay! Akbay, sibernetik gibi muğlak ve uçsuz bucaksız bir alanı, her biri başka alanlarda uzmanlaşmış dostlarıyla birlikte bambaşka perspektifler üzerinden konuşarak keyifle dinleyeceğimiz bir içerik serisi hazırladı.”

Bager Akbay temayı belirleme sürecini ve içeriklerin çerçevesini ise şu şekilde açıklıyor;

“…Bu dosyada, sistem ve liderlik kavramlarını daha etkili topluluklar oluşturma bağlamında incelemek için farklı alanlarda çalışmalar yapan kişilerle bir podcast serisi oluşturduk ve burada geçen diyaloglarla bazı görselleştirmeler yaptık.

Daha anlamlı bir gelecek tahayyülü ve bunu beraberce gerçekleştirebilmek adına yaptığımız sohbetleri bu alanda çalışmalar yapan eğitimci, sanatçı, tasarımcı, doktor ve üreticiler ile tartıştık…”

“…Bu sayıda derdimiz, bu konuları bilen uzmanların deneyimlerini aktarmaları değildi. Bu alanın çeperinde yapılan çalışmaları görünür hale getirmek ve dünyayı bu perspektiften görmek amacıyla alan tutmak istedik…”

Deniz Cem Önduygu, Kerem Dündar, Önder Küçükural, Osman Koç, Burak Ülman, Eda Gecikmez, Berkay Buğdanoğlu içerikleriyle Sibernetik temasında yer alırken, Sinepoli, Hood BASE, Zeynep Oktar, By Bay R., Büşra Küçük ise içerikleri ile Alt-Sekme’de yer alıyorlar.

sekme nedir?

‘Her Sayı Yeni Bir Sekme’ sloganını benimseyen Sekme, iki aylık periyotlarla yayımlanacak. Kültürden sanata, tasarımdan gündelik yaşama çok disiplinli çalışmalarla dijital dünyanın bütün olanaklarını (yazı, podcast, film, illüstrasyon, fotoğraf, animasyon, video-art, ses gibi) kullanarak farklı formatlarda üretilmiş içerikleri www.sekme.fugamundi.org üzerinden izler-dinler kitlesine sunuyor.

Sekme’nin genel çerçevesi olan temalar her sayının kendi editörü tarafindan belirleniyor. Derginin bir kısmı tema altında toplanan içerikler olurken; bir de her sayıda temadan bağımsız ‘Alt-Sekme’ alanı olacak.

fugamundi nedir?

fugamundi, odağına yayıncılığı alan ve aynı zamanda fiziksel formatta da üretimler yapan bir içerik çatısı.

“akışta kaybolmama” motivasyonuyla, benzer yaklaşımların içerisinde çeşitlilik taşıyan ve paylaşımın da bir üretim olduğunu kabul eden bir topluluk. ulaşılabilir ve yatay bir yapı kurgusuyla fugamundi, çift yönlü iletişimi benimsiyor.

ileti türü fark etmeksizin yayıncılığın farklı alanlarını araç ediniyor. bir araya gelmeye, sohbet ve diyaloğa, beraber fikirsel ve fiziksel üretim yapmaya, stüdyo-atölye kullanımına olanak sağlayan; her çeşit formatın yer alabileceği bir kapısı açık ortak bir alan.

harekete geçmek, sınırları zorlamak, üretkenliği dönüştürmek için; şimdilik, bir fiziksel mekan ve dijital alan sunuyor.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbetportbet giriş

pod mod