Dalí Tiyatro ve Müzesi Ziyaretçilerini Dijital Ortamda Ağırlıyor

Dalí Tiyatro ve Müzesi, İspanya’nın Katalonya bölgesine bağlı Figueres kentinde bulunan bir sanat müzesidir. Burada gömülü bulunan İspanyol ressam Salvador Dalí’ye adanmış yapı dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri arasında yer almaktadır.

Dalí’nin gençlik dönemi yapıtlarının ilk kez sergilendiği yer olan kent tiyatrosu müzenin ana eksenini oluşturmaktadır. Tiyatro İspanyol İç Savaşı’nda yangın nedeniyle zarar görmüş ve 1960’larda Figueres belediye başkanı ve Dalí’nin girişimiyle müzeye çevrilmiştir. Joaquim de Ros i Ramis ve Alexandre Bonaterra adlı mimarlar rehberliğindeki yapım çalışmaları sonucunda müze 28 Eylül 1974 tarihinde ziyarete açılmıştır. Sanatçının Rainy Taxi adlı yapıtından esinlenerek oluşturulmuş gerçek boyutlu bir otomobil maketi de müzede sergilenen parçalar arasında kendine yer bulmuştur.

Ressamın yaşadığı dönemde belediyenin tiyatro binası olan ve Salvador Dali’nin de ilk sergisini gerçekleştirdiği bu binada günümüzde kendisinin sürrealist eserleri sergileniyor. Bu nedenle binanın yeri Dali’nin hayatı için önem taşıyor. Ressamın 4000 eserden oluşan kendi koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede tura başlamak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir