Çizgi Roman Serisi Red Kit’in Tarihinde Bir İlk: Siyah Karakter

Efsane çizgi roman serisi Red Kit’in son macerası “Un cow-boy dans le coton”, Red Kit’in tarihinde bir ilke imza atarak klişelerden uzak siyah bir ana karakter barındırıyor.

New York Times’ta yer alan habere göre Red Kit’in geçen sene Fransızca olarak okurla buluşan 23. serisi “Un cow-boy dans le coton” geçen hafta İngilizce olarak basıldı. Çizgi romanın bu edisyonunu, serinin diğerlerinden ayıran özelliği ise çizgi romanın tarihinde ilk kez siyah bir karakteri ırkçı betimlemeler olmadan ele alması. Red Kit’in 23’üncü edisyonu ABD’nin Louisiana eyaletindeki bir kovboyun hikayesini anlatıyor.

1946 yılındaki ilk basımından bu yana farklı kuşaklar tarafından sevilenn Red Kit serisini “Jul” mahlasını kullanan Fransız karikatürist Julien Berjeaut üstleniyor. 70 yıldan fazladır yayımlanan çizgi roman serisinde siyah karakterlerin yalnızca bir kez kullanıldığını şaşkınlıkla fark eden Jul, bu konu ile ilgili “Bu zamana kadar hiç bunu düşünmemiştim. Fark edince kendimi sorguladım ve bilinçsiz olarak böyle rahatsız edici bir meseleyi görmezden geldiğimi fark ettim. Serinin 23. edisyonu, Red Kit ve esirlikten yeni kurtulan siyah Louisiana sakinlerini ırkçılıktan uzak bir şekilde anlatmak amacıyla hazırlandı” diyor.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet