Cemal Erez’den İki Bölümden Oluşan Sergi

Yapı Kredi Kültür Sanat, 16 Mayıs-14 Haziran 2018 tarihleri arasında ressam Cemal Erez’in “Yedi Günah” ve “Bir Bürokratın 24 Saati” adlı iki bölümden oluşan sergisine ev sahipliği yapıyor.

İnsanlığın burjuva hallerini“Yedi Günah” başlığı altında konu eden Ressam Cemal Erez, aslen din kökenli olan bu kavramı bütün tanrısal bağla­rından ayrıştırarak, toplumsal bir olgunun incelenmesi için kavramsal çerçeve olarak kullanıyor. “Arsızlık” fikrini temel kavram olarak alan ve eserlerini bu çizgide yaratan Erez, insanın mülki­yet etrafında kurulmuş olan tarihsel durumunun izini sür­mek için; şehvet, cimrilik, tembellik, oburluk, kıskançlık, kibirve öfke hallerini sergide“Yedi Günah” olarak merkeze yerleş­tiriyor.

Serginin diğer bölümü “Bir Bürokratın 24 Saati” iseCemal Erez’in 2002 – 2010 yıllarında, Paris-İstanbul arası yolculukları süresince eskizler halinde tasarladığı ve ardından İstanbul’daki atölyesinde ürettiği işlerden oluşuyor. Sergide Erez, bir birey olarak bürokratın günlük hayatını yalın ancak anlam olarak yoğun bir şekilde ifade ediyor. Bozulmuş bedenler, açgözlülük ve doyumsuzlukla karakterize olan suratlar, uçuşan nesneler, dönüştürülmüş et parçaları, ustalıkla birleştirilmiş iğreti mahluklar, kurtuluşun mümkün olmadığı boğucu mekânlar… Erez “Bir Bürokratın 24 Saati”ndeadeta bugüne sıkışmış olan hayatı her düzeyde dokunuşları ile yeniden üreten bir sınıfı, bürokrasiyi irdeliyor.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet