‘Cahil Hoca’ Nor Radyo’da Başlıyor

Marmara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Emre Tansu Keten ve Murat Büyükyılmaz’ın hazırlayıp sunduğu ‘Cahil Hoca’ Nor Radyo’da başlıyor.

Marmara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Emre Tansu Keten ve Murat Büyükyılmaz’ın hazırlayıp sunduğu ‘Cahil Hoca’ programı bugün saat 20.00’de Nor Radyo’da başlıyor.

Akademiye yönelik saldırılar, alternatif akademi çalışmaları, kamu için bilgi üretimi gibi konuların konuşulacağı programın ilk konuğu ise İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Görkem Doğan olacak.

‘Bir Ses De Nor Radyo’dan Vereceğiz’

Programın tanıtım metninde ise şu ifadeler geçiyor: “Devletin bütün alanlarında hegemonyasını ilan edip, kültürel ve düşünsel alanı ele geçirememiş olmasından büyük üzüntü duyan siyasi iktidar, uzun süredir aklında olan akademiyi ele geçirme planını, Barış için Akademisyenler’in bildirisi vesilesiyle başlatmış oldu. Yüzlerce akademisyenin sadece fikrini açıkladığı için kamu görevinden ihraç edildiği OHAL koşullarında, akademide kalanların bir kısmı iktidar memuru olmayı kabul ederken, bir kısmı korkudan oto-sansüre başvurup suya sabuna dokunmayan konuları ‘çalışmayı’ tercih eder hale geldi, kimisi ise kendini attırmanın yollarını arıyor. Ancak akademiye yönelik bu saldırı, saldırının muhatabı olanlar arasında ‘alternatif bir eğitim pratiği nasıl mümkün olur?’, ‘alternatif bir akademik çalışma ortamı nasıl inşa edilir?’, ‘kamu için bilgi üretimi hangi araçlarla devam ettirilebilir’ gibi soruların da sorulmasını sağladı. Cahil Hoca’da, konuklarımızla bu soruların izini sürerken, kamu için bilgi üretimi işinin iktidarın hapishaneye çevirmek niyetinde olduğu kampüslerin dışında da mümkün olduğunu kanıtlamaya çalışacağız. Akademisyenliğin, devletin bahşedebileceği bir sıfat olmadığının bilinciyle, yakalarda parti rozetleriyle oynanan akademi oyunuyla, dilimiz döndüğünce dalgamızı geçeceğiz. Parklarda, meslek odalarında, sendikalarda kurulan dayanışma akademilerine bir ses de Nor Radyo’dan vereceğiz.”

İlginizi Çekebilir