Burhan Sönmez, PEN International’ın Yeni Başkanı Oldu

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Burhan Sönmez PEN International’ın yeni başkanı oldu. Diğer adaylar Gioconda Belli ve Ben Okri idi.

PEN International’ın yeni başkanı Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Burhan Sönmez oldu. Diğer adaylar ise Gioconda Belli ve Ben Okri idi. Sönmez, Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi’ydi.

Sönmez, PEN’in sosyal medyasında yer alan açıklamasında, “PEN’in geleceğini bana emanet ettikleri için PEN üyelerime teşekkür ediyorum. Bu onur ve sorumluluk benim asil organizasyonumuzun başkanlığı görevini yerine getirirken aklımda ve kalbimde tutacağım” dedi.

Burhan Sönmez: 1965’te Haymana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Britanya’da kaldı. “Kuzey” (2009), “Masumlar” (2011), “İstanbul İstanbul” (2015), “Labirent” (2018) romanlarını izleyen “Taş ve Gölge” Burhan Sönmez’in beşinci romanıdır. “Masumlar”, 2011 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü ve İzmir St. Joseph Roman Ödülü’nü aldı. “Bir Dersim Hikâyesi” (Metis, 2012), “Bana Adını Söyle” (YKY, 2014) ve “Gezi” (Almanya, Binooki, 2014) öykü derlemelerine katılan Sönmez, BUYAZ’ın verdiği 2015 Öykü Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Şair William Blake’in “Cennet ile Cehennemin Evliliği” kitabını Türkçeye çevirdi (Ayrıntı, 2016). ODTÜ’de edebiyat üzerine dersler verdi. Romanları kırk bir dile çevrildi. ABD’de Vaclav Havel Ödülü’ne (2017), Britanya’da EBRD Edebiyat Ödülü’ne (2018) değer görüldü.

İlginizi Çekebilir