Buket Uzuner’den ‘Atiye’ Dizisine İntihal Davası

Yazar Buket Uzuner Atiye dizisine intihal davası açtı: Davayı kazanmak, tüm edebiyatçılarımıza emsal olacak.

Yazar Buket Uzuner, yapımcılığını OG Prodüksiyon’un üstlendiği, Netflix yapımı “Atiye” dizisi hakkında İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde intihal davası açtı. Açılan davanın gerekçesinde “Tabiat Dörtlemesi” olarak bilinen ‘Su’, ‘Toprak’, ‘Hava’, ‘Ateş’ adlı romanlarında ana karakter olan “Defne Kaman” ve anneannesi “Umay Nine”nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı belirtildi.

Buket Uzuner davasının kişisel olmadığını ve tüm edebiyatçıların emeklerine sahip çıkmak için harekete geçtiğini belirterek, bu davanın Türkiye’de yaygın olan edebi intihaller için bir örnek teşkil edeceğini ve bundan sonra fikir hırsızlığının zorlaşacağını umduğunu belirtti.

Uzuner, bir metin paylaşarak, “Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok iyi bilinen bir teknik konudur. Atiye dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in “Defne Kaman’ın Maceraları” ‘Toprak’ romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu için Atiye dizisi yazarın ‘Su’, ‘Hava’ ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş’ adlı eserlerine karşı da bir fikrî hak ihlalidir. Atiye dizi senaryosundan Buket Uzuner’de izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ATİYE diye bir dizi kalmamaktadır. Burada bir açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltamamışlar ve kamuoyu bu dizinin ‘TOPRAK’ romanı ve dörtlemenin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğunu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Netflix’ten ya da OG Prodüksiyon’dan ise henüz konuya ilişkin açıklama gelmedi.

İlginizi Çekebilir

istanbul escort bayan