‘Ben Ruhi Bey Nasılım’a 40. Yılında Özel Baskı

“İkinci Yeni”nin öncü şairlerinden Edip Cansever’in “Ben Ruhi Bey Nasılım” adlı şiir kitabı ilk basımının kırkıncı yılında özel bir baskıyla Cansever hayranları ve şiir sevenlerle yeniden buluşturuldu.

Turgut Uyar ve Cemal Süreya ile birlikte “İkinci Yeni”nin öncü şairleri arasında sayılan Edip Cansever’in öne çıkan şiir kitaplarından, Türk Dil Kurumu Şiir Ödüllü “Ben Ruhi Bey Nasılım”, ilk basımının 40. yılında özel bir baskıyla okurla buluşturuldu.

Yapı Kredi Yayınları sunuşta şiir kitabını şöyle anlatıyor:

ben-ruhi-bey-nasilim“Ruhi Bey kimdir? Edip Cansever’in toplumsal planda yıpranmış, tıkanmış bir zihnin dağınıklığı içindeyken karabasandan kurtulmanın aracı yaptığı dramatik bir bilinçaltı figürdür. Edip Cansever, kendi hayatını parça parça şiirleştirdiği sırada, bir yaz günü Krepen Pasajı’nda bir başına otururken, ‘sakalları uzamış, saçları dökük ve yağlı, askılı pantolonunu karnının üstüne kadar çekmiş, omzunda birkaç kemerle dolaşan, kimselerle konuşmayan ama kendiyle konuşur gibi dudakları kıpırdayan bir adam’ çıkar karşısına. ‘Kitap o günkü rastlantıdan sonra hızla gelişti’ der Cansever. Ruhi Bey modern şiirimizin en güçlü figürlerindendir. Çağrılmayan Yakup ve Tragedyalar’da denediği dramatik şiir kalıplarını yeniden kurarak kendi şiir anlayışının doruğuna bu kitapla çıkar şair. Kendine özgü şiir tekniklerini işleyip derinleştirerek ‘Edip Cansever sesi’ne ulaşır.

Ben Ruhi Bey, mutlu olan Ruhi Bey

Ölümü gömdüm, geliyorum

Bir sonbahar günüydü, geliyorum

Güneşler buz gibiydi, geliyorum

Ve bütün kötülükler

Ölümün armaları gibiydi

Size anlatırım, geliyorum”

Şiirinin temeli “bireyin yalnızlığı ve yabancılığının güdülediği sonsuz arayış çabası” biçiminde özetlenen Cansever’in, Ben Ruhi Bey Nasılım kitabıyla, 1969’da Çağrılmayan Yakup’la başlayan sol siyasal eylemlere duygusal ve düşünsel planda katılışının son bulduğu ve toplumsal planda yaşanan “yenilgi”nin ardından yeniden bireysele döndüğü ifade ediliyor.”

İlginizi Çekebilir