Asur Tanrısına 31 Milyon Dolar

Asur sanatının en iyi örneği, tanrıyı tasvir eden, 2 metre boyundaki taş oyma, New York’taki açık artırmada 31 milyon dolara satılarak rekor kırdı

Asur sanatının şimdiye kadar gün yüzüne çıkarılan en iyi örneği olarak lanse edilen eser 2 metre boyunda taşa oyulmuş, 3 bin yıllık Asur tanrısı, New York’ta Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmayla 31 milyon dolara satıldı. ıkmıştı.

Eser böylece bugüne kadar bir müzayede evi tarafından satılan en pahalı Asur dönemi eseri olma rekorunu kırdı. 10 milyon dolardan satışa çıkarılan eser satışa sunulduğu fiyatı 3’e katladı.

Tarihi eseri alan kişinin kimliği açıklanmadı. Taş oyma Apkallu olarak bilinen bir tanrıyı tasvir ediyor.

Bu tür eserler, Asur kralları tarafından devasa saraylarının duvarlarını süslemek için sıklıkla kullanılıyordu.

19’uncu yüzyılda Irak’ın Musul kentindeki Nimrud Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eser, şimdiye kadar özel kişiye ait bir kütüphanede tutuluyordu.

Tarihi taş oyma, 1845’te İngiliz bir arkeolog olan Austen Henry Layard tarafından bulundu. O dönem Irak, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve Osmanlı yetkilileri bu ve başka birçok eserin yurtdışına çıkarılmasında sakınca görmedi.

Irak Kültür Bakanlığı uzun süredir bu eserlerin kendilerine geri verilmesini talep ediyor. IŞİD, 3 bin yıllık antik kent Nimrud’u dozerlerle yıkmıştı.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet