Assos’ta Felsefe Sempozyumu: Doğumunun 200. Yılında Karl Marx

Felsefe Sanat Bilim Derneği 18’incisini düzenlediği Felsefe Sempozyumu’nda bu yıl Marx’ı ele alıyor. Prof. Dr. Öymen “Bu sempozyum tartışmalara katkı sunacak” dedi.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin 18 yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiği Assos’ta Felsefe Sempozyumu 2-3 Şubat tarihinde Assos’ta yapılacak. Sempozyum Assos Liman’ında bulunan Nazlıhan Otel’de gerçekleştirilecek. Doğumunun 200. Yılında Karl Marx başlığıyla yapılacak sempozyumda Örsan K. Öymen, Baver Demircan, Eylem Doğan, Türker Armaner, Kerem Cankoçak, Doğan Göçmen, Kurtul Gülenç, Barış Parkan gibi alanında uzman birçok isim sunum gerçekleştirecek.

Felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Aristoteles’in yaşamının bir bölümünü geçirdiği ve felsefe eğitimi verdiği antik Assos kentinde yapılan ve 18 yıldır Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum etkinliğine öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor.

Tartışmalara Katkı Sunacak

BirGün’e konuşan Prof. Dr. Örsan K. Öymen, “2018 yılı içinde, felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Karl Marx adına, doğumunun 200. yılı vesilesiyle, dünyanın her yerinde birçok etkinlik düzenlenecek. Biz de bu yıl 2-3 Şubat ulusal kış etkinliğimiz ve 2-5 Temmuz 2018’deki uluslararası yaz etkinliğimizi Karl Marx konusunda gerçekleştireceğiz. İngilizce olan yaz etkinliğimize dünya çapında önemli Marx uzmanları konuşmacı olarak katılacak. Bu bağlamda da etkinliğimiz, Türkiye’deki ve dünyadaki tartışmalara, önemli bir katkı sunacaktır” sözleriyle etkinlik hakkında bilgi verdi.

“Marx’ın görüşleri ve kapitalizm sorunu 200 yıl sonra bile güncelliğini hâlâ korumaktadır diyen Öymen şu ifadeleri kullandı: “Kapitalizm sorunu hala çözülebilmiş değil. Tarihte bu sorunu bilimsel metodlarla ele alan ilk kişi Karl Marx’tı. Dolayısıyla ekonomik ve siyasi birçok soruna çözüm üreteceğini düşünüyorum Marx’ın görüşlerinin.”

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet