Ara Güler Arkas Sanat Merkezi’yle Dijital Ortamda

22 Şubat’ta açılan ve dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle şimdilik ziyaretlere ara veren Arkas Sanat Merkezi, son sergisi Ara Güler Merhaba İzmir!’i Arkas Sanat internet sitesinde, sesli rehber eşliğinde üç boyutlu olarak açıldı.

Arkas Sanat Merkez, fiziksel olarak ziyarete kapalı olsa da son sergisi Ara Güler Merhaba İzmir’i dijital olarak 1 Mayıs’ta ziyarete açıldı. arkassanatmerkezi.com adresine bugüne kadar açılmış 20 sergisinin dijital olarak üç boyutlu gezilebiliyordu. Ara Güler Merhaba İzmir! sergisi de Mayıs ayı itibariyle sesli rehber anlatımı ile üç boyutlu olarak izlenebilmeye başlandı.

Direktörlüğünü Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ın üstlendiği, büyük usta Ara Güler’in, hayatında özel bir anlama sahip olan “Merhaba” ile bu kez İzmir’i selamladığı sergide, ilk kez gün yüzüne çıkan İzmir fotoğrafları, Ara Güler’in gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, doğup büyüdüğü ve yaşamı boyunca belgelediği İstanbul’a ait fotoğraflar ile Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerine ait 100 adet portre yer alıyor. Bunların yanı sıra, Yeryüzünde Yedi İz serisinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun Ara Güler tarafından çekilmiş portreleri olmak üzere 711 eser var. Bu fotoğraflara, Ara Güler’in dünya kamuoyuna tanıttığı Afrodisyas Antik kenti, Nemrut ve Nuh’un Gemisi ile ilgili fotoğrafları eşlik ediyor.

İlginizi Çekebilir