Altyazı Sinema Dergisi Kaldığı Yerden Devam Ediyor

On yedi yıl düzenli olarak Boğaziçi Üniversitesi ve Mithat Alam Sinema Merkezi çatısı altında aylık yayımlanan Altyazı Sinema Dergisi, dört buçuk aylık ayrılıktan sonra mayıs-haziran sayısıyla yeniden bayilerde.

Dergi, öncü ve destekçileri Mitham Alam’ın kurduğu vakfın desteğiyle yayın hayatına dernek çatısı altında, bağımsız devam edeceği bu yeni dönemde iki ayda bir çıkacak. Fırat Yücel’in yayın ekibi adına duyurduğu gibi, “Bu içerik kısıntısına işaret etmiyor. Güncel film eleştirileri, festival raporları, sinema gündemi… Tüm bunları internet sitemizden günbegün paylaşmaya devam edeceğiz.” Fırat, yeni projeleri arasında bağımsız sinemaya özellikle de belgesellere destek, film gösterimleri ve seminerlere yer vermek olduğunu da açıklıyor.

KAPAK KONUSU: CLAIRE DENIS

Altyazı 189. sayısında kapağını, Türkiye’de Mayıs ayında vizyona giren son filmi High Life vesilesiyle usta yönetmen Claire Denis’ye ayırıyor. Yönetmenin kendine has duyusal sinema dili, farklı coğrafyaların ve bedenlerin sınırlarını keşfe çıkan ve arzunun şiddetle bağını sorgulayan sineması, Altyazı’nın 21 sayfalık dosyasında çeşitli yazılarla kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

İlginizi Çekebilir