Akira Kurosawa’nın Klasikleşen Filmi “Rashomon”, TV’ye Uyarlanıyor

Amblin Television, “Rashomon”a dayanan bir TV dizisi geliştirilmek üzere HBO Max’le anlaşma imzaladı. 2018 sonundan beri üzerinde çalışılmakta olan proje, Akira Kurosawa’nın klasikleşen filminin doğrudan bir uyarlaması olmayacak ama anahtar olay örgüsüne bağlı anlatımı koruyacak. Hikaye, tüyler ürpertici bir cinsel saldırı, cinayet ve birden fazla karakterin farklı anlatılarında çözülmeye çalışılan, gizemli bir drama olarak tanımlanıyor.

Beyazperde’de yer alan habere göre, dizinin senaryosunu, yakın zamanda “Captain Philips” ve “The Comey Rule”u yazan Billy Ray ve Virgil Williams birlikte yazıyor. Amblin TV’nin başkanları Darryl Frank ve Justin Falvey, Atmosphere Entertainment’tan Mark Canton, Opus7 Entertainment’tan Leigh Ann Burton ve David Hopwood’la birlikte yürütücü yapımcılığı üstlenecek. Akira Kurosawa’nın oğlu Hisao Kurosawa, “Rashomon’u bugünün izleyicileri için yeniden tasarlamak üzere Amblin Partners ve HBO Max’le çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Bu ilham verici hikaye aracılığıyla babamın vizyonunun canlı tuttulduğunu ve yeni nesil için erişilebilir hale getirildiğini görmekten heyecan duyuyorum.” dedi.

“Rashomon”, ilk olarak 1950’de piyasaya sürüldü ve iki yıl sonra bir onur Oscar’ı da dahil olmak üzere birçok büyük ödül kazandı. Şimdiye kadar yapılmış en büyük filmlerden biri olarak gösteriliyor ve yayınlanmasından bu yana birçok kez taklit edildi ve ya da parodisi yapıldı.

Frank ve Falvey, “Akira Kurosawa’nın başyapıtı sadece bir cinayet gizemi değildi, sinemanın öznel bakış açılarının ve kusurlu anlatımının erken keşfi için en etkili yoluydu ve adeta bir devrimdi. Filmin yayınlanmasından yetmiş yıl sonra, “Rashomon” mirası tartışılmaz ve ana temaları her zamankinden daha geçerli. Dizimiz, orijinal çalışmanın etkisini onurlandıracak ve modern zamana ait öznel bir bakış açısı sunacak. Bunu yaparken de asırlık nesnel gerçeklik kavramını keşfedecek.” dedi.

İlginizi Çekebilir