Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 120’nci Yaşına Özel Sergi

Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120’nci yılına özel hazırlanan “TANPINAR” adlı sergiyle anılıyor. Sergide çoğu ilk defa gün ışığına çıkacak pek çok belge ve materyaller yer alıyor.

Beyoğlu Belediyesi’nin İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “TANPINAR” sergisi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde ziyarete açılıyor. Tanpınar’ın yazın dünyasına ve günlük yaşamına ışık tutacak sergi yazarın İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’nde bulunan arşivi esas alınarak hazırlandı. Doğumunun 120. yılına özel düzenlenen sergide yazarın el yazması metinlerinden eser müsveddelerine, fotoğraflarından özlük dosyasındaki evrakına, gazetelerde yayımlanan tefrika örneklerinden kişisel notlarına, kendisi için imzalanan eserlerden imzalı kitaplarına kadar çoğu ilk defa gün ışığına çıkacak pek çok belge ve materyaller yer alıyor. Doğuş Grubu Ara Güler Müzesi Arşivi’nden çok özel Tanpınar fotoğrafları ise izleyiciyle buluşacaklar arasında. “TANPINAR” sergisi 6 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergi kapsamında Tanpınar sohbetleri de yapılacak. 10 Haziran’da Ali Şükrü Çoruk, Birol Emil, Mehmet Lütfi Şen, Mustafa Balcı ve Haluk Oral ile başlayacak program, 15-18-21-24-25 ve 26 Haziran’da farklı konu ve katılımcılarla devam edecek. Tanpınar sohbetleri Beyoğlu Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından izlenebilir.

İlginizi Çekebilir