9 Adımda: Google Nasıl Yönetiliyor?

Google’ın en tepesindeki iki isim, Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg bu dünya devinin yönetim prensiplerini bir kitaba dönüştürdü.

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket…  Bir yandan rengârenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket. O şirket, Google. Peki bu dünya devi, nasıl yönetiliyor? Erich Schmidt, Google’ın şifrelerini anlattı. Google’ın Eski CEO’su ve bugünkü İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Ürünlerden Sorumlu  Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg ile birlikte hazırladığı Google Nasıl Yöneliyor? kitabında dev şirkete ait çalışma prensiplerini açıkladı ve genç girişimlere önemli tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyeler.

1-  Birlikte Çalışın, Birlikte Yiyin ve Birlikte Yaşayın

“Yöneticiler; mühendisleriyle, kimyagerleriyle, biyologlarıyla, tasarımcılarıyla, mimarlarıyla, doktorlarıyla, işçileriyle, öğrencileriyle – hangi sektörde olursa olsun kendi üretken akıllarıyla- birlikte çalışmalı, birlikte yemeli ve birlikte yaşamalıdır.”

2- “Evet” Kültürü Oluşturun

“Hayır kültürü, şirketin o canlı startup ruhunu kaybettiğini, artık çok “kurumsal” olduğunu gösterir. Gereğinden fazla hayır cevabıyla karşılaşan üretken akıllar, zamanla sormayı bırakır ve çıkışa yönelmeye başlar.”

3- Kötülük Yapmayın

“Bir gün reklam sistemine getirilecek ve oldukça kar getirmesi mümkün olan bir değişikliğin faydaları üzerinde düzenlenen bir toplantıdayken, mühendis liderlerinden biri masaya yumruğunu vurdu ve ‘Bunu yapamayız kötülük olur’ dedi. Oda bir anda sessizliğe büründü sanki Eski Batı’da bir poker oyunu oynanıyordu ve herkes gibi kemerinde silah taşıyan oyunculardan biri, diğerini hile yapmakla suçlamıştı. Her an biri silahını çekebilir gibiydi. Eric o gün ‘Kötülük yapmayın’ mantrasının ne kadar ciddi olduğunu iyi anladı.”

4- Öğrenen Hayvanları İşe Alın

“Google adaylarında aradığımız en önemli özelliklerden biri de hızlı trenleri seçen, öğrenmeye devam eden kişilerdir. Bu ‘öğrenen insanlar’, muazzam boyutlardaki değişimleri atlatacak kadar zeki ve bundan keyif alacak kadar farklıdır.”

5- Orantısız Ödüller Verin

“Spor dünyasında en iyi oyuncular çok fazla paralar kazanırken, iş dünyasında da bu durum geçerliliğini sürdürmelidir. En iyi oyuncunun çok daha iyi performans sergilemesini istiyorsanız, kendisini orantısız bir şekilde ödüllendirmeyi de bilmeniz gerekir.”

6- Veri ile Karar Verin

“Toplantılara hep veri ile başlarız. Hiç kimse bir başkasını ‘Bence,’ ile başlayan cümlelerle ikna edemez. Birini ikna edeceksek, ‘Şu verilere göre,’ diye başlayan cümleler kurarız.”

7- Doğru Söylemek Güvenli Olmalı

“Şirket içinde zor sorular sormayı ve acıtacak olsa bile her zaman gerçekleri söylemeyi birer yükümlülük olarak çalışanlarınıza yükleyin.”

8- Seviyorsanız Bırakın Gitsinler

“En iyi üretken akılların ayrılma sebebi, çoğu zaman kendilerine ait yeni bir girişim başlatmaktır. Sakın heveslerini kırmayın. Ancak size asansör konuşması yapmalarını isteyin. (Asansör konuşması girişimcilere, ‘Yeni fikrinle beni etkilemek için otuz saniyen var,’ deme şeklidir.)

9- 70/20/10

“Kaynak dağılımı için 70/20/10 kuralını uygulamaya koyduk. Kaynağımızın yüzde 70’i esas işimize, yüzde 20’si gelişmekte olanlara ve yüzde 10’da yeni projelere ayrılacaktı.”

google-nasil-yonetiliyor

Google Nasıl Yönetiliyor?, Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg, Çev.: Cem Özdemir, Timaş Yayınları, İstanbul 2015, 320 s.

İlginizi Çekebilir