5. İstanbul Tasarım Bienali Kapsamında İzleyicileri Neler Bekliyor?

5. İstanbul Tasarım Bienali farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla başladı. Bienal bu sene, sergiler, kamusal alanda yer alan açık hava yerleştirmeleri ve dijital video serileri olmak üzere üç farklı formatta izleyicilerle buluşuyor.

Bienal kapsamında izleyicileri neler bekliyor?

5. İstanbul Tasarım Bienali, izleyicilerini üç eksende bir araya gelen bir programla karşılayacak: Dijital ortamda yayımlanacak Eleştirel Yemek Programı adlı video serisi, Akdeniz havzasından projeleri Cihangir’deki ARK Kültür’de bir araya getirecek Kara ve Deniz Kütüphanesi programı ve bir arada yaşamayı yeniden ele alan projelerin Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına uzanacağı Yeni Yurttaşlık Ritüelleri adlı müdahaleler dizisi.

Bienal takipçileri evlerinde; yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorgulayan Eleştirel Yemek Programı adlı video serisini izleyebilecek. Bölümler 18 Ekim’den itibaren her Pazar İKSV’nin YouTube kanalında, bienalin internet sitesinde ve e-flux Architecture platformunda yayımlanacak.

İstanbul’daki ziyaretçiler 15 Ekim’den 15 Kasım’a kadar ARK Kültür’de yer alacak Kara ve Deniz Kütüphanesi’nde yer ayırtıp, bienalin desteklediği 10 araştırma projesini ziyaret edebilirler. Akdeniz havzasında gıda üretiminin daha az göz önünde olan ağlarına dikkat çeken, toprak ve suyla kurduğumuz ilişkiyi araştıran bu projelerin hepsi özen ve aktivizmden yola çıkıyor.

Ziyaretçiler ayrıca The Rodina ve Kyriaki Goni imzalı iki büyük enstalasyonu ve Empati Seansları adlı, empati kavramını genişleten film serisini Pera Müzesi’nde bulabilirler. Kentin dört bir yanındaki parklar, bahçeler ve iskelelerde insanların yanı sıra kuşları, yıldızları, bitkileri ve mikroorganizmaları kapsayan ve rastlaşmanın yeni türlerini araştırırken farklı bedenlerin farklı ölçeklerde etkileşimlerine sahne olan uzun süreli müdahaleleri Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında deneyimleyebilirler.

Bienalin bölümleri

ELEŞTİREL YEMEK PROGRAMI

Bienalin Eleştirel Yemek Programı başlıklı ayağı, her hafta bir bölümü yayımlanacak videolardan oluşuyor. Her biri farklı bir uygulamacı ya da düşünür tarafından sunulacak bölümler, yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorguluyor. Mutfaktaki mikroplardan tarımın değiştirdiği peyzajlara, bireysel el hareketlerinden yemek masalarındaki toplu buluşmalara dek uzanan farklı konuları irdeleyecek videolar, bir tasarım biçimi olarak yiyeceğe dair karmaşık, çok ölçekli bakış açıları sunuyor.

Nerede?

Bölümler İstanbul Tasarım Bienali web sitesi, İKSV YouTube kanalı ve e-flux Architecture üzerinden paylaşılacak.

Ne zaman?

18 Ekim 2020 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında her hafta bir bölüm yayınlanacak.

Katılımcılar

2050+; BUREAU (Daniel Zamarbide), Chef Walter El Nagar ile Filipe Felizardo; Vivian Caccuri; Linda Schilling Cuellar; depatriarchise design, Mayar El-Bakry ve Romi Lee; Dirty Furniture Magazine; Laila Gohar; Ben Goldner ve Emma Leigh Macdonald; Ilana Harris-Babou; Nelly Ben Hayoun & Chef Rabah Ourrad; Asako Iwama, Iris Lacoudre, Camille Sineau; Luiza Prado de O. Martins; Valeria Meiller & Agustin Schang; MOLD ve Yardy World; Mutfak مطبخ Atölye; Mariana Sanchez Salvador & Rain Wu; Zuri Camille de Souza; Ayşenaz Toker ve Merve Tuna; Laura Wilson

KARA VE DENİZ KÜTÜPHANESİ

Bölgedeki ekonomik ve çevresel direnç için yeni araçlar ve sistemler oluşturmak adına Akdeniz havzasında araştırmalar yapan tasarımcılar ve düşünürlerin projelerinden oluşan bir seçki, Kara ve Deniz Kütüphanesi başlığıyla ARK Kültür’de sergileniyor. Araştırma, özen ve aktivizmden yola çıkan bu pratikler, gıda üretiminin daha az göz önünde olan ağlarına dikkat çekerek toprak ve suyla kurduğumuz ilişki ışığında yetki alanlarını yeniden düşünmek için tasarımı kullanıyor.

Nerede?

ARK Kültür

Ne zaman?

15 Ekim – 15 Kasım 2020 tarihleri arasında sergilenecek projeler, 2021 yılı boyunca dönüşerek devam edecek.

Katılımcılar

Dele Adeyemo; Black Athena Kolektifi; Luigi Coppola, Vivien Sansour ve Pelin Tan; Counterspace; Aslıhan Demirtaş + UrbanAgrIst; FRAUD; theOtherDada; Anna Puigjaner, MAIO; TiriLab; Aslı Uludağ

YENİ YURTTAŞLIK RİTÜELLERİ

Rastlaşmaların yeni türlerini araştıran, farklı toplulukların ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu müdahaleler farklı biçim ve zamanlarda İstanbul’un çeşitli noktalarında gerçekleştirilecek. Ortak yemek pişirme araçlarından bahçelere ve oyun alanlarına dek uzanan, kent ve sakinleri için güvenle bir arada olmayı, yeniden bağ kurmayı, özen göstermeyi öne çıkaran deneyimler sunan bu projelerin onarıcı bir yanı olacak. Kentin sokaklarına ve Pera Müzesi’ne yayılan, insanların yanı sıra kuşları, yıldızları, bitkileri ve mikroorganizmaları kapsayan bu projeler, farklı bedenlerin farklı ölçeklerde etkileşimlerine sahne olacak.

Bu program, İstanbul’da yaşayan genç küratörlerden oluşan, temaya yerel bir bağlam kazandırmaktan sorumlu Genç Küratörler Grubu’yla birlikte gerçekleştiriliyor. Grup, tasarlanmış öğünler, etkinlikler ve kamusal münazaralar aracılığıyla bu müdahaleleri hayata geçiriyor. 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratöryel ekibinin parçası olan Genç Küratörler Grubu’nda Nur Horsanalı, Ulya Soley ve Eylül Şenses yer alıyor.

Nerede?

Projeler İstanbul Anadolu yakasında Kalamış Parkı, Moda Sahil Parkı, Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi, Kuzguncuk Şehir Bahçesi ve Kuzguncuk İskelesi; Avrupa yakasında ise Beşiktaş İskelesi ve Karaköy İskelesi ile Pera Müzesi’nde sergilenecek.

Ne zaman?

Projeler 15 Ekim 2020 – 30 Nisan 2021 arasında farklı zaman ve farklı sürelerde şehre yerleştirilecek.

Projelerin kurulum tarihleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi İstanbul Tasarım Bienali’nin 15 Ekim Perşembe günü yayına girecek yeni web sitesinden takip edebilirsiniz.

Katılımcılar

Eli Bensusan, Bits to Atoms + BeirutMakers, DAAR (Mimarlığı Sömürgecilikten Arındırma Misafir Sanatçı Programı) / Sandi Hilal & Alessandro Petti, Dansbana!, Kyriaki Goni, Marti Guixé, public works ile Freddie Wiltshire ve Billy Adams, The Rodina, SKREI ile Francisca Sottomayor & Sofia Magalhães, Soft Baroque, Studio Ossidiana, Soraia Gomes Teixeira, Orkan Telhan + elii (Bir IMNA projesi)

EMPATİ SEANSLARI VE UYDU PROJELER

5. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında empatikavramını genişleten Empati Seansları başlıklı ücretsiz bir film seçkisi de Pera Müzesi’nde izleyicilerle buluşacak. Sanatçıların ve tasarımcıların ürettiği bu filmler, seyircileri yeryüzünden okyanusların derinliklerine kadar farklı bakış açılarını benimsemeye (suyun, kaplumbağanın, hatta bir bakterinin bakış açısı) ve dijital âlemdeki çok sayıda alanı keşfetmeye davet ediyor. Filmler her Perşembe ve Pazar saat 13.00’te gösterilecek.

Katılımcılar

Paula Gaetano Adi; Emmy Bacharach; Meriem Bennani; Berliner Festspiele / Immersion; Calum Bowden; Ben Thorp Brown; Ibiye Camp; atlas Harran Design Team; Jawa El Khash; Sophie Krier ve Erik Wong; Martina Muzi; Sophia Psarra, Uta Staiger, Claudia Sternberg; Alice dos Reis; Henriette Waal, Lucia Babina, Mevce Çıracı ve Kathi Sterzig

5. İstanbul Tasarım Bienali’ni Sesli Rehber’le gezin

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2018’deki 4. İstanbul Tasarım Bienali için geliştirdiği “İKSV Sesli Rehber” uygulaması, bu bienalde de sizlere eşlik etmek üzere, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Türkiye desteğiyle Arapça seçeneği de eklenerek yenilendi. Bienalin kavramsal çerçevesiyle ilgili fikir edinebileceğiniz, Pera Müzesi ve ARK Kültür’e ek olarak İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda sergilenen çalışmalar hakkında sesli anlatımları dinleyebileceğiniz rehber, hem sergiyi gezerken sizlere kılavuzluk etmek, hem de sergiyi uzaktan keşfetmek isteyenler için tasarlandı. Rehberdeki Türkçe seslendirmeler Yunus Kaan Yalman’a, İngilizce seslendirmeler Berivan Yurtsevener’e, Arapça seslendirmeler ise Selda Yıldırım’a ait. Uygulamaya AppStore ve Google Play’den erişilebiliyor.

Ziyaret gün ve saatleri

5. İstanbul Tasarım Bienali tüm mekânlarda ücretsiz ziyaret edilebilir.

Kara ve Deniz Kütüphanesi arşivine yer veren ARK Kültür 15 Kasım 2020’ye kadar pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açıktır. Mekânı ziyaret edebilmek için rezervasyon.iksv.org adresinden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Kasım’a kadar rezervasyonlar haftalık açılacağı için web sitesini takip edebilirsiniz.

Pera Müzesi salıdan cumartesiye 11.00’den 18.00’e, pazar günleri 12.00’den 18.00’e kadar açık, pazartesi günleriyse kapalıdır. Pera Müzesi’ndeki Empati Seansları ve Eleştirel Yemek Programı gösterimleri 15 Kasım 2020’ye dek devam edecek. Empati Seansları gösterimleri her perşembe ve pazar 13.00’te gerçekleştirilecek. Kyriaki Goni ve The Rodina’nın Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında yine Pera Müzesi’nde sergilenen enstalasyonları da 15 Kasım 2020’ye dek ziyaret edilebilir.

ARK Kültür ve Pera Müzesi 29 Ekim Perşembe günü, Cumhuriyet Bayramı’nda açık olacak.

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamındaki diğer yerleştirmeler ise İstanbul’un farklı noktalarına yayılacak, Mayıs 2021’e dek farklı tarihlerde etkinleştirmelere sahne olacak.

Eleştirel Yemek Programı’nın bölümleri ayrıca 18 Ekim 2020 – 28 Şubat 2021 arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın YouTube kanalından yayımlanacak.

Çocuk atölyeleri

İKSV Alt Kat ve Pera Müzesi Öğrenme Programları, 5. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak 20 Ekim – 14 Kasım 2020 tarihleri arasında, okul grupları ve 7-12 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik birbirinden renkli çevrimiçi atölyeler düzenliyor. Bienal sergilerinden esinlenen çocuk atölyeleri, canlılar ve yaşam, yemek kültürü, ekoloji, iklim değişikliği gibi konu başlıkları üzerinden kurgulanıyor.

Atölyeler Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Rezervasyon ve diğer bilgilere Pera Öğrenme web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Sosyal medya ve podcastler

5. İstanbul Tasarım Bienali farklı sosyal medya ve podcast serileri ile de sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

İstanbul Tasarım Bienali’nin VitrA sponsorluğunda gerçekleştirdiği Tasarım Bienali Sohbetleri adlı podcast serisi bienal boyunca da devam ediyor. Bienal ekibi moderatörlüğünde, bienalin önceki edisyonlarının küratörleri ve katılımcılarıyla gerçekleştirilen sohbetler, günümüzde hâlâ güncelliğini koruyan sergi ve projeleri bugünden yorumluyor. Zoë Ryan, Jan Boelen, Vera Sacchetti, Nadine Botha, Orkan Telhan, Judith Seng, Camilo Oliveira, Emre Arolat gibi isimleri konuk eden seri, İKSV’nin Spotify hesabından ve Apple Podcast’ler üzerinden dinlenebiliyor.

Genç Küratörler Grubu tarafından 5. İstanbul Tasarım Bienali – Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım kapsamında sunulan kısa hikâyelerden oluşan Atıştırmalıklar, sosyal medya paylaşımları aracılığıyla İstanbul ve Türkiye’deki kentsel ve gündelik yaşamın bir parçası olmuş (ve olmaya devam eden) mutfak pratiklerine göz atıyor. Bu hikâyeler bize eski bilgilerin, ekonomik yapıların, yerel üretimin, alışkanlıkların ve ritüellerin yaşama, paylaşma ve tüketme biçimlerimizi nasıl geliştirdiğini gösterirken, geçmişten malzemelerin, nesnelerin ve mekânların yerellik, sürdürülebilirlik, hijyen, direniş, samimiyet gibi kavramlar açısından günümüzde de değerli olabileceğini ortaya koyuyor. Atıştırmalıklar’ı incelemek için İstanbul Tasarım Bienali’nin Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

5. Istanbul Tasarım Bienali Instagram kullanıcılarına da bienalden esinlenen iki filtre sunuyor. Bienalin Deneyim Sponsoru Digilogue tarafından bienalin görsel kimliğinden esinlenerek oluşturulan Empathy Aura ve Empati Düzlemi adlı Instagram filtreleri, kullanıcıları Empatiye Dönüş anlatısıyla sanal bir etkileşim kurmaya davet ediyor. Digilogue ayrıca Yeni Yurttaşlık ritüelleri programı kapsamında Beşiktaş Rıhtımı’nda yer alan Kamusal Terapi Araçları’nı arttırılmış gerçeklik deneyimine dönüştürüyor.

İlginizi Çekebilir