4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Kısmı Başlıyor

Bu yıl 4. kez gerçekleştirilen Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabı için ilk duyurular yapıldı. Pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen festival 22 Nisan tarihinde kaldığı yerden devam edecek. Kadın Yönetmenler Festivali, geçtiğimiz yıllarda İzmir’de sinemalarda izleyici karşısına geçiyordu.

Tüm gösterimlerin sınırsız ve ücretsiz olarak yapıldığı 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci kısmı için sinemaseverlerle yeniden bir araya gelinecek. Festivalin ilk etabı 1 ile 7 Mart tarihleri arasında düzenlenmişti. İkinci etap için verilen tarih ise 22 Nisan oldu. Festival, bu yıl #sığamıyoruz sloganını ardına alıyor. Kadın Yönetmenler Festivali kapsamında uzun metraj, kısa metraj, belgesel ve deneysel kategorilerinde filmler izleyici karşısına geçiyor.

Ulusal yarışma jüri üyeleri arasında Dr. Öğr. Üyesi Dilaver Bayındır, yönetmen Jale İncekol, yönetmen Sevinç Baloğlu, yönetmen Aysim Türkmen ve sinema yazarı Banu Bozdemir bulunuyor. Üç kategoride seçilen Balkan finalistleri ise Kısa Film Koordinatörü Doç. Dr. Ragıp Taranç, Uluslararası Koordinatörleri, Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Merve Uygun ve  Dr. Ebru Beyazıt ile Balkan Temsilcisi Nena Popović tarafından değerlendirildi.

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Youtube üzerinden birçok yönetmen, izleyicilerin sorularına söyleşilerle cevap verecek. Ayrıca Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç’ın vereceği çocuklar için müzik atölyesi, festival kapsamında düzenlenecek.

Festivalin üçüncü etabı ise 25 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da özel gösterimler aracılığıyla sinemaseverlerle buluşacak.

Kaynak: Beyazperde

İlginizi Çekebilir