3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin Programı Belli Oldu

Bu yıl Yunus Emre anısına düzenlenen 3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 11-13 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Festivalde 48 kısa ve 3 uzun metraj toplamda 51 film, Beyoğlu, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yıl Yunus Emre anısına düzenlenen 3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 11-13 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Anadolu Ajansı’nın (AA) Global İletişim Ortağı olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen festivale, 33 ülkeden 301 filmle başvuru yapıldı.

Türkiye’de ilk kez gösterime girecek filmlerin de yer aldığı festivalde, 48 kısa ve 3 uzun metraj toplamda 51 film, Beyoğlu, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda sinemaseverlerle buluşacak.

10 Ülkeden 16 Kısa Film Yarışacak

Yunus Emre anısına düzenlenen festivalde bu sene, 10 ülkeden 16 kısa film ödüller için yarışacak. Türkiye’den 5, İran’dan 3, Fransa, ABD, İtalya, Kırgızistan, Hırvatistan, Almanya, Gana, Bosna Hersek’ten birer filmin bulunacağı yarışma seçkisinde animasyon ve kurmaca filmler yer alıyor. Yarışma seçkisinin yanı sıra festivalde bu sene “Yarışma”, “Kırk Yıllık Hatır”, “Panorama” ve “Özel Gösterim” seçkilerindeki gösterimlerin yanı sıra konferanslar, söyleşiler ve atölyeler yapılacak.

3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin finalist filmlerini, 19 Kasım’da Akademi Beyoğlu’nda düzenlenecek tanıtım toplantısında jüri üyesi İrem Altuğ açıklayacak. Dereceye giren filmlere verilecek ödül miktarlarına ilişkin basın toplantısında bilgi sunulacak.

Festivalin yarışma seçkisinde, Tor, Dummy, Where We Come From, Shriek-Vaveyla, Le Syndrome Archıbald, Çamaşır Suyu, On The Boat, The American Bull, Anı, The Leak, My Border, My Forest, The Red Fire, Yağmur, Şnorkel ve Yeşil Fasülye, Interstate 8, Bir Nehir Kıyısında ve Da Yie filmleri gösterilecek.

“Kırk Yıllık Hatır” seçkisinde Başka Vatanımız Yok, Majid’den Sevgilerle, Replacement, Maradona’s Legs, Return, Merkeb-i Mesa, Gaza Footbullet, Meryem Ana, Behind The Glasses, Zamanın Rengi, Kar Tanesi, Nuovo Cinema Paravirus, Çay Var İçersen, Büyülü Fener Bekçileri ve Bullmastif filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin “Panaroma” seçkisinde Anuş, Paydos, Fermuar Ucu (Qulpik), Gabriel, The Fosterless, Boars, Moon Drops, Colpa Del Mare, The Assistant, Close Your Eyes And Look At Me, Dry Sea, Deja Vu, Direk Aşk, Circo De La Vida, Rebel, Yağmur Olup Şehre Düşüyorum ve Sticker filmlerinin gösterimi yapılacak.

Necip Sarıcı’ya Onur Ödülü

Özel Gösterim Seçkisinde ise Bosna Hersek’ten 11 yönetmenin gerçekleştirdiği “See Factory Sarajevo Mon Amour” filmi, Yunanistan’dan Jüri Üyesi Maria Lafi’nin “Holy Boom” filmi, Azerbaycan’dan ise yine bu yılki festival jürisinde bulunan Yönetmen Hilal Baydarov’un “When the Persimmons Grew” filmi yer alıyor.

Festivalde ayrıca, Necip Sarıcı’ya “Dostluk Onur Ödülü” takdim edilecek.

Birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin yanı sıra Türkiye’den bir kısa film yönetmenine sonraki filmine destek için “Yunus Emre Dostluk Teknik Destek Ödülü” ve bir filme de “Kızılay Dostluk Ödülü” verilecek.

İlginizi Çekebilir