25. Uluslararası Ankara Caz Festivali 14 Ekim’de Başlıyor

Caz Derneği tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Ankara Caz Festivali 14-24 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde Cazda Sürdürülebilirlik teması ile uzun soluklu caz çalışmalarının önemine ve zorluklarına değinilecek. Tüm etkinlikler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili kurumların yayımladıkları genelgeler ve sosyal mesafe, maske gibi önlemler alınarak gerçekleştirilecek.

Caz Derneği Başkanı ve Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu tema ile ilişkili görüşlerini şöyle özetliyor: “25. Yılımızı kutladığımız bu sene, Dernek ve Festival için kurumsallaşma yolunda attığımız adımların önemini sürdürülebilirlik kavramının altını çizerek anlatmak istedik. Yaşamda sürdürülebilirlik, yapılan işlerin uzun süreli etkilerinin düşünülerek gerçekleştirilmesi ve kaynakların ve emeklerin akıllıca değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Sanatta ve kurumlarda da sürdürülebilirlik kavramının önemi büyük. #CazdaSürdürülebilirlik derken de birlikteliğe odaklanmış grupların uzun zaman birlikte çalmalarıyla oluşan sinerjik sahne performanslarına dikkat çekmek, kurumlar tarafından süreklilik içinde desteklenen büyük orkestraların birikimlerinin sahneye yansıyan muazzam önemini anlatmak istedik. Bu sene konserlerimizi bu çerçevede seçmeye çalıştık. Elbette, bu 25 yılda Caz Derneği’ne emeği geçmiş büyük ustalarımızı da anmak istedik”.

Birbirinden değerli müzisyenlerin katılacağı festivalde 4 ülkeden de sanatçılar yer alacak. Festivale destek veren kurumlar arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İtalya ve Hollanda Büyükelçiliği, Institut Français Türkiye Ankara, Goethe Institut, Çankaya Belediyesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Europe Jazz Network yer alıyor. Konser Sponsorları Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş., TURMAKS, Ankara Büyükşehir Belediyesi, katkı sağlayan kurumlar Renault MAIS, FNSS, CerModern, Altınel Hotel & Convention Center, TAV Passport, Yamaha olarak sayılabilir. Festivalin basın sponsorları ise ABBTV, T24, Radyo ODTÜ, Jazz Dergisi, Cazkolik, MAG Group ve AnkaraLife.

PROGRAM:

Caz Derneği’nin kuruluşunun 25. Yılı dolayısı ile kurucu üyelerimiz ve basın sponsorlarımız ile derneğin kuruluş öyküsünü anlattıkları bir sohbet gerçekleştirdik. Sohbette 2011 yılında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından “cazı ve dünyanın dört bir yanından insanları birleştirmedeki diplomatik rolünü vurgulamak için” ilan edilen Uluslararası Caz Günü’nden bahsettik. Aynı zamanda pandemiye rağmen ara vermeden sürdürmeye gayret ettiğimiz Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin programını konuştuğumuz söyleşiyi Caz Derneği Youtube kanalımızdan izlenebilir.

14 Ekim 2021 tarihinde açılış konseri her zaman olduğu gibi Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası ile gerçekleşecek. Orkestraya solist olarak yaşamını caza ve eğitime vakfetmiş olağanüstü bir vokalist olan Yıldız İbrahimova katılıyor. Konser öncesinde Caz Derneği 25. Yıl Özel Ödülü Tuna Ötenel’e verilecek.

15 Ekim 2021 tarihinde 25. Uluslararası Ankara Caz Festivali olarak, ülkemizdeki büyük orkestra geleneğinin öncülerinden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrasını, yıllardır caz müziğine büyük emek veren usta sanatçı Ömür Göksel ile birlikte ağırlayacağız.

16 Ekim 2021 tarihinde, Caz Derneği’nin kuruluşunda verdikleri konserden bu yana üretmeye ve performanslarına devam eden Kerem Görsev Trio, derneğin ve festivalin 25. Yılında sizlerle buluşacak.

17 Ekim Pazar günü Hollanda Büyükelçiliği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile Love Songs – Sibel Köse featuring Michiel Borstlap konseri, CerModern’de gerçekleşiyor. İkilinin kaydettikleri aynı isimli albüm de bu konserle tanıtılacak.

18 Ekim 2021 tarihinde 1958 yılında 58 caz sanatçısını aynı karede toplayan Art Kane’in ikonik fotoğrafı ve aynı isimli kitabı üzerine oğlu Jonathan Kane ile bir söyleşi gerçekleştiriliyor.

18 Ekim Pazartesi günü 25. Yılda Caz Derneği ve Sürekliliğin Önemi konulu söyleşide caz derneğinin ve Ankara Caz Festivalinin 25. yıla erişmesinde büyük katkıları olan çok değerli kurumların kıymetli temsilcilerini ağırlıyoruz. Tarihe tanıklık ettiğimiz zor bir dönemde, global olarak hepimizi derinden etkileyen pandemi sürecinde kesintiye uğramadan festival yapmayı, sürekliliğinin olmazsa olmazını konuştuğumuz söyleşimizi Caz Derneği Youtube kanalımızdan izlenebilir.

19 Ekim Salı akşamı Ankara Nostaljisi temalı buluşmada yıllar öncesine bir yolculuk yapacağız. Ankara’nın seneler önce caz çalınan mekanlardan biri olan Altınel Hotel & Convention Center’da Ankara Caz Trio, Meriç Çalışan ile sahne alacak. Festivalin 25. Yılında gerçekleşecek bu özel konserde yıllardır caz müziğine emek vermiş Durul Gence, Ahmet Berker ve Erdinç Aktuğ’u onur konuğu olarak ağırlayacağız.

19 Ekim 2021 tarihinde Festival kapsamında dijital etkinliklerimizden Sanatta Sürdürülebilirlik isimli söyleşimiz Caz Derneği Youtube Kanalımızda izlenebilecek. Sanatta sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunu, disiplinler arası çalışmalarda uzmanlığı olan 4 konuğumuzu aynı platformda bir araya getirerek izleyicilerimiz ile paylaşıyoruz.

20 Ekim 2021 tarihinde ülkemiz cazının en çok eser veren sanatçılarından biri olan Önder Focan festivale konuk oluyor. Caz Derneği’nin temelleri atıldığından bu yana birçok değerli projesiyle derneğe ve festivale desteğini esirgemeyen Önder Focan festivale mükemmel bir uyum yakaladıkları müzisyen dostları ile katılıyor. Önder Focan Trio, CerModern’de kendi besteleri ve farklı yorumlarıyla caz severlere keyifli anlar yaşatacak.

21 Ekim 2021 tarihinde, İtalya Büyükelçiliği ile uzun süreli iş birliğimizi İtalyan besteci ve piyanist Remo Anzovino ve akordeon sanatçısı Gianni Fassetta konseri ile kutluyoruz. 25. Uluslararası Ankara Caz Festivali sahnesinde iki dev müzisyen CerModern’de dinleyicilerle buluşuyor.

22 Ekim 2021 tarihinde, Institut Français Türkiye Ankara’nın katkılarıyla gerçekleşecek olan Remi Panossian Trio hikayeler ören yenilikçi müziği ile dinleyiciyi hayli deneysel bir yolculuğa çıkarıyor. Caz ve Rock ritimleri ile zenginleşen müzik ile CerModern’de keyifli bir gece sizleri bekliyor.

Caz Festivali son iki gününde Ankara Büyükşehir Belediyesi destekleri ile 23 ve 24 Ekim tarihlerinde 30 Ağustos Parkı’nda sona eriyor.

23 Ekim Cumartesi festivalde bir çok kez iş birliği yaptığımız, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nı solist Leyla Sürücüoğlu Dinçer ile She Sings Sinatra projesiyle ağırlayacağız.

Konser öncesinde Caz Derneği olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü ile festival kapsamında ortak yapılan 25. Uluslararası Ankara Caz Festivali Tasarım Yarışması Sergisi de yer alacak. Yine aynı gün Caz Derneği Burs Fonu’ndan yararlanan bursiyerlerimizi projeleriyle sahnede ağırlayacağız.

24 Ekim 2021 tarihinde çok yönlü bir sanatçı, anlatıcı ve bir perküsyon üstadı olan Ayhan Sicimoğlu, Latin All Stars grubuyla vereceği konserde dinleyenleri 30 Ağustos Zafer Parkı’nda eğlenceli bir yolculuğa çıkartacak. Sicimoğlu, her yaştan müziksevere Latin Caz ritimleri ve sohbeti ile keyifli bir Pazar günü vadediyor.

Etkinliklerle ilgili bilgi ve bilet için: https://www.cazdernegi.org/festivals/ankaracazfestivali Festivalde bazı etkinlikler ücretsiz olacaktır. Ücretli konserlerin biletleri 85-100 TL arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir