24. Uçan Süpürge FIPRESCI Ödülü “Benim Bedenim” Filmine Verildi

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü son seans öncesinde açıklandı. Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan FIPRESCI jürisi ödüle, Samaher Alqadi’nin yönettiği “Benim Bedenim / As I Want” filmini layık gördü.

Jüri gerekçeli kararda “Farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Jürisi, ödülü Samaher Alqadi’nin ‘Benim Bedenim’ filmine veriyoruz” dedi.

Samaher Alqadi’nin 2011 Mısır Devrimi’nin ikinci yıldönümünde yapılan gösterilerde sokakta meydana gelen toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını gösterdiği belgesel, ilk gösterimini bu yılki Berlin Film Festivali’nde yapmıştı.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki son gösterimlerin ardından bu yıl için izleyicilere veda ediyor.

İlginizi Çekebilir