22. Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın Kazananları Açıklandı

Türkiye Bilişim Derneğinin düzenlediği 22. Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın kazananları açıklandı.

Türkiye Bilişim Derneğinin bu yıl 22’ncisini düzenlediği Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın kazananları açıklandı. Şehriban Genç “Deri” adlı öyküsü ile birinci, Nur İpek Önder Mert “Nemesis” adlı öyküsü ile ikinci, Meryem Demirli “Bakışlarımdan Bellidir” adlı öyküsü ile üçüncü oldu.

274 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 10 öykü Asiye Bendon, Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Tevfik Uyar’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirildi.

Birincilik ödülünü alan Şehriban Genç’in “Deri” adlı öyküsü, bir adamın ölen karısının yerini alan androidin trajik hikayesini anlatıyor. “Biopunk” alt türünün çağdaş bir yorumu olan öykü, yapay zekayı toplumsal cinsiyet perspektifinden ele alıyor. Yazar, beden politikalarına yönelik güncel tartışmaları hikayeleştiriyor.

İkinciliğe değer görülen Nur İpek Önder Mert’in “Nemesis” adlı öyküsü, ekolojik bir dizi felaket sonrası dünyanın yaşanmaz hale geldiği gelecekte bir grup insanın hayata kalma mücadelesini konu alıyor. Yazar, kurguladığı dünyanın sınıfsal çelişkilerini ve kendine has ekosistemini çarpıcı biçimde çözümlüyor.

Üçüncülüğü elde eden Meryem Demirli’nin “Bakışlarımdan Bellidir” adlı öyküsü, genç bir kadının patriarkal bir aileye gelin olmak üzereyken başına gelenleri anlatıyor. Öngörü ve kader arasındaki ince çizgiyi bilimkurgusal motiflerle irdeleyen yazar, gelenekçi Türk aile yapısının yadırgatıcı yanlarını keskin bir gözlemle ve mizahi bir dille okuyucuya aktarıyor.

Öykülere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir