2022 Vedat Türkali Ödülleri’ne Başvurular Başladı

Usta edebiyatçı Vedat Türkali adına roman, öykü, şiir, ilk roman ve çevirici kurmaca eser dallarında düzenlenen yarışmaya başvurular başladı.

Samsun Atakum Belediyesi’nin organize ettiği Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri için başvurular başladı.

Türkiye’nin usta isimlerinden senarist, şair ve roman yazarı Vedat Türkali adına düzenlenen ödüllerde roman, öykü, şiir, ilk roman ve çevirici kurmaca eser dallarında katılacak adaylar yarışacak.

2022 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’ne 2021 yılında yayımlanmış eserler ile 28 Şubat’a kadar başvurular gerçekleştirilebilecek. Seçici kurulda ise Doğan Hızlan, Deniz Türkali, Ethem Baran, Fuat Sevimay, Kemal Varol, Nedim Gürsel, Sevin Okyay, Şükrü Erbaş, Yavuz Ekinci ve Zülfü Livaneli gibi ünlü isimler yer alıyor.

Ödül Şartnamesi

1-Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri Atakum Belediyesi tarafından Roman, Öykü, Şiir, İlk Roman ve Çeviri Kurmaca Eser olmak üzere 5 kategoride verilir.

2-Ödüller için oluşturulan seçici kurul Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Kemal Varol, Nedim Gürsel, Sevin Okyay, Ethem Baran, Fuat Sevimay, Şükrü Erbaş ve Yavuz Ekinci’den oluşmaktadır.

3-Ödüllere bir takvim yılı (1 Ocak 2021-31 Aralık 2021) içinde yayınlanmış eserler başvurabilir.

4-Seçici kurul eserlerde sadece edebi niteliği gözetir.

Katılım Koşulları

a) Ödüle aday olacak eser sahipleri ya da yayınevleri 28 Şubat 2022 akşamına kadar Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri, Karadeniz Mah. Aziziye Cad. No: 18 Kat: 1 Daire: 1 İlkadım/Samsun adresine, hangi kategoriden aday olunduğuna dair imzalı bir yazı, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi) ile birlikte 10 (on) nüsha kitabı elden, posta ya da kargo ile teslim etmelidir.

b) Şiir Ödülü’nde ‘Toplu Eserler’ başlığı altında şairin tüm şiirlerinin yer aldığı eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

c) Ödüle aday olacak eserin daha önce başka bir ödül almamış olması gerekmektedir. Bu kural Kurmaca Çeviri Eser kategorisi için geçerli değildir.

6-Ödüllere adaylık için başvurmamış ancak aynı takvim yılı içinde yayımlanmış eserler arasında değerli ve başarılı bulunanlar jüri tarafından aday gösterilebilir. İlk olarak ilan edilecek uzun listede yer alan eserler arasında ödüllere başvurmamış ancak jüri üyeleri tarafından aday gösterilmiş olanlar varsa, uzun liste kamuoyuna açıklanmadan önce bu bilgi yazarlarıyla paylaşılır ve yazılı onayları alınır. Onay vermeyen yazarlar uzun listeden çıkarılır.

7-Ön eleme sonrası oluşturulan 10’ar kitaplık uzun listeler 28 Mart 2022 tarihinde ilan edilecektir.

8-Uzun listelerin değerlendirilmesi sonucu oluşacak 5’er kitaplık kısa listeler (finalistler) 29 Nisan 2022 tarihinde ilan edilecektir.

9-5 kategorideki ödülleri kazananlar 31 Mayıs 2022 tarihinde ilan edilecektir.

10-Ödül töreni haziran ayının ilk haftasında Atakum Belediyesi’nin duyuracağı bir tarihte yapılacaktır. Ödül, her kategori için özel tasarlanan ödül heykelciği ve ödül madalyonundan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir