10 Yıllık “Mem ile Zîn” Davasında Karar: Devlet Tiyatroları Tazminat Ödeyecek

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Cuma Boynukara’nın Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü hakkında açmış olduğu davayı karara bağladı. Mahkeme, Boynukara’nın talebini haklı buldu.

Van Devlet Tiyatrosu 2012-2013 sezonunda Cuma Boynukara’nın Ehmedê Xanî’nin “Mem û Zîn” eserinden uyarladığı “Mem ile Zîn” adlı oyununu sahneledi. Prömiyere davet edilen Boynukara Van’a giderek oyunu izledi. Ancak sahnelenen oyunda, izni alınmadan, Boynukara’nın kabul edemeyeceği değişiklikler yapılmıştı.

Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’ın haberine göre, yapılan değişiklikleri o dönem “rezalet” olarak değerlendiren Boynukara, oyunun anlam ve kurgusal bütünlüğünü bozacak şekilde değiştirildiğini belirterek, 16 Kasım 2012 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü hakkında, İstanbul Anadolu 1. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı ve davayı kazandı.

İstanbul Anadolu 1. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi oyun yazarını haklı buldu ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nü 63 bin 600 TL maddi, 15 bin TL de manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Newroz, ‘Nevruz’ Yapılamaz

Yapılan değişiklikler bilirkişi raporuna da yansımıştı. Mahkeme, “Mem ile Zîn” adlı eser ile sahnedeki ‘Mem ile Zin’ arasında farklar vardır. Oyunun adı, ‘Mem ile Zîn’ yerine ‘Mem ile Zin’ olarak değişmiştir. “‘î’ ile ‘i’ arasındaki fark, oyunun sahnelendiği coğrafya itibariyle bakıldığında, dilsel ve kültürel açıdan önemli bir ayrıntı ve değişimdir. Yazarın oyununda, ‘Newroz’ olarak kullandığı bayramın, sahnede ‘Nevruz’a dönüşümü, yazarın politik duruşu ve referans çerçevesi düşünüldüğünde, sosyal çevresini itibar açısından etkileme gücüne sahiptir. Bahse konu diğer farklılıklar (ifade farkları, metin atlamaları, sahne sıra değişiklikleri) eser sahibi ile bir telif sözleşmesinin ve iznin de olmadığı göz önüne alındığında, prestij ve itibar açışından yazarı etkileme potansiyeline sahiptir” şeklindeki bilirkişi raporunu dikkate almıştı.

İlginizi Çekebilir