10. Berlin Kürt Film Festivali Online Gerçekleşecek

Berlin Kürt Film Festivali 1 Ekim’de başlayacak. Festival bu yıl online yapılacak.

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Berlin Kürt Film Festivali korona virüsü salgını nedeniyle online yapılacak. Odağında çevre, politika, göç, savaş ve tarih gibi birçok konu olan 70’e yakın filmin gösterileceği festivalde birçok panel, sergi ve konser de düzenlenecek.

Berlin Senatosu ve Goethe Enstitüsü tarafından desteklenen 10. Berlin Kürt Film Festivali’nin sanat yönetmenliğini Alman sinemacı Lea Drescher, koordinatörlüğünü Katherina Nasterowa ve Roj Younus üstleniyor. Festivalin program küratörlüğünü ise sanatçı Leyla Toprak yapacak.

Festival Online’da

Festival, 8- 31 Ekim tarihleri arasında arasında dijital ortamda yapılacak. Dijital festivalle eş zamanlı, pandemi tedbirleri dikkate alınarak sınırlı sayıda konuğun katılımıyla fiziki gösterimler de gerçekleştirilecek. Filmler Babylon Mitte, Moviemento ve Ulme35 sinemalarında izleyicilerle buluşacak. Festival haftası boyunca yerel sinemalarda yaklaşık 20’ye yakın uzun metraj kurmaca film gösterilecek. Deneysel sinema örneklerinden oluşan bir seçkinin de izleyiciyle buluşacağı festival programında soru-cevap etkinlikleri ve paneller de yer alıyor.

Türkiye’de Kürt Sineması

Festival, 2020 yılında dünya genelinde yaşanan ekolojik ve ekonomik krizin yanı sıra, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde ortaya çıkan doğa ve insan hakları ihlallerinin sinema aracılığıyla görünür kılınması amacıyla Türkiye’deki Kürt sinemasına odaklanacak. “Çevre ve Politika”, “Doğa ve Tarih”, “Göç ve Savaş” ve “Feminizm ve Eğitim” başlıkları altında Türkiye’de Kürt sinemasının bir panoraması olan ve üç ayrı kuşaktan filmlerin yer aldığı programda 40’a yakın kurmaca, belgesel, deneysel ve çocuk filmi gösterilecek.

‘Yol’, Yenilenmiş Kopyasıyla Gösterilecek

Festivalin Focus adlı bölümünde Yılmaz Güney’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye değer görülen 1982 yapımı “Yol” filminin yenilemiş kopyası gösterilecek. “Yol”un yanı sıra; Ahu Öztürk’ün birçok festivalden ödül alan filmi “Toz Bezi”, Erol Mintaş’ın Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü alan yapıtı “Kilama Dayîka min” (Annemin Şarkısı), Soner Caner ve Barış Kaya imzalı “Rauf” (2016), Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün yönettikleri “Babamın Sesi” (2012) ve Rodi Güven Yalçınkaya’nın sanatçı Heja Türk’ün tutuklanma sürecine odaklanan filmi “Momê” (2020), Kazım Öz imzalı “Dûr”, Berke Baş ve Melis Birder’in çektiği “Bağlar”, Selim Yıldız’ın “Hatırlıyorum”, Güliz Sağlam’ın “Kadınlar Cizre ve Silopi’yi Anlatıyor” ve Ruken Tekeş’in birçok festivalde ödülle ayrılan filmi “Aether” Focus bölümünde gösterilecek.

Kısa Film Yarışması Düzenlenecek

Festival kapsamında genç sinemacıları desteklemek ve görünür kılmak amacıyla kısa film yarışması düzenlenecek. Yönetmen Soleen Yusuf, oyuncu Nazmi Kirik ve Goethe Enstitü direktörü Thomas Kössler’den oluşan seçici kurul yarışmaya hak kazanan 12 filmi değerlendirecek ve seçilen ilk üç film ödüle layık görülecek.

10’uncu Yıla Özel 10 Ödüllü Film

Festivalin 10’uncu yıldönümüne özel olarak, daha önceki yıllarda festivalde gösterilmiş olan ödüllü 10 film online olarak festivalin internet sitesi üzerinden erişime sunulacak.. Hüseyin Tabak’ın “Çirkin Kral Efsanesi”, Ender Özkahraman’ın “Zor Bir Karar”, Shawkat Amin Korki’nin “Taşa Yazılmış Hatıralar” filmlerinin de aralarında olduğu 10 yapım 15 Ağustos’ta başlayan online gösterimler kapsamında yıl sonuna kadar izlenebilecek.

Panel, Konser ve Sergiler

Açılış gecesi ve festival haftası boyunca Ciwan Haco, Rojda, Kerem Gerdenzeri (Koma Wetan) ve Hani gibi isimler online konserler verecek. Heinrich-Böll Vakfı ile Mehmet Mim Kurt’un “The Seven Doors” filminden yola çıkarak “Türkiye’de Eğitim ve Politika” konulu paneli ve Jiyan İnsan Hakları Vakfı’nın işbirliği ile “Sanat ve Travma Terapisi” konulu paneli online gerçekleştirilecek. “Korona Zamanında Film Yapımı” konulu panel de festival programında yer alıyor.

Festival programına buradan ulaşılabilir. (MA)

İlginizi Çekebilir