Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2019 Teması ‘Yalan’

Gençlere dünyayı öykülerle anlama ve anlatabilme fırsatı sunan Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2019 teması ‘Yalan’.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan genç öykücüleri öykü yazmaya davet ediyor, onların yazı serüvenine dokuz yıldır eşlik ediyor. Usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen, edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke çapında duyurduğu yarışmaya 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Gençlerin bu kez ‘Yalan’ temasında öyküler yazacakları yarışmanın son başvuru tarihi 22 Mayıs 2019.

Her yıl olduğu gibi edebiyat dünyasının değerli isimlerinden oluşan seçici kurulda bu yıl Ayşe Sarısayın, Mine Söğüt, Murat Yalçın, Tolga Gümüşay ve Dr. Müren Beykan yer alıyor. 2019 öykülerine kılavuzluk edecek cümle, Zeynep Cemali’nin Ankaralı kitabından: “Güneş ışınlarıyla uyandığımda, o akşam olanları anımsamaya çalıştım.”

Ödül töreni 2019 sonbaharında

Ödüle değer görülen genç öykücüler, 2019 sonbaharında düzenlenecek törende ödüllerini, sevilen edebiyatçıların elinden alacaklar.

Her yıl Zeynep Cemali’nin roman ve öykü kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işleyen yarışmaya bugüne dek katılan binlerce genç, “kardeşlik”, “hoşgörü”, “arkadaşlık”, “umut”, “cesaret”, “adalet”, “dayanışma” ve “kararlılık” üzerine öyküler yazdı.

Bugüne kadar yarışmada dereceye giren öyküler ve seçici kurulların dikkatini çeken öyküler kitaplaştırılarak yayımlandı. Geleceğin öykücülerini müjdeleyen Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödüllü Öyküler Kitapçıkları’nın geçmiş sayılarını gunisigikitapligi.com adresinden okumak ya da indirmek mümkün.

İlginizi Çekebilir