Yıldızlar Altında Sinema “Zafer Madalyası (Bad Day at Black Rock)” Filmi ile Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

ABD’nin ücra bir kasabasında yaşayan küçük bir cemaatin rahatı, yıllardır kasabada durmayıp pas geçen trenin bir gün beklenmedik şekilde kasabanın istasyonunda durması ve içinden çıkan gizemli bir yabancının Komoko adlı bir çiftçiyi aradığını söylemesiyle bozuluverir. Yabancının son derece masum araştırması, giderek tedirginleşen kasaba halkının yıllar önce işlenmiş ortak günahının adım adım ortaya çıkmasına neden olacaktır.

İlk dakikasından son anına kadar seyirciyi müthiş bir gerilim ve heyecan içerisinde tutmayı başaran John Sturges yönetmenliğindeki film, linç toplumunun enfes bir resmini çıkarıyor ve seçkimizin filmlerinden biri olan Cadı Kazanı ile birlikte kolektif kötülüğün sanat tarihindeki etkileyici tasvirlerinden birini sunuyor. Zafer Madalyası bir yandan bu kötülüğün karşısında pes etmeyen inatçı bir adamın mücadelesini yüceltirken, diğer yandan “kötülük ittifakının” hiç de sağlam temellere dayanmadığını, onu bir arada tutan korku ve tehdidin zayıflamasıyla bu birlikteliğin kolaylıkla çatırdayabileceğini çarpıcı bir biçimde ortaya koymayı başarıyor. Nitekim tam da bu eleştirel gücü nedeniyle, filmin yapımcı şirketi MGM’in bağlı olduğu ana holdingin sahibi, McCarthyizmi eleştirdiği gerekçesiyle filmin çekimine engel olmak istemiş, ancak filmin yapılmasına zor da olsa son anda ikna edilmiş. Bir başka ilginç ayrıntı ise yapımcının filmde oynamak konusunda kararsız kalan Tracy’yi ikna etmek için senaryoda değişikliğe giderek ana karakteri tek kollu yapması. Yapımcı Dore Shary hiçbir oyuncunun tek kollu bir karakteri oynamak gibi bir meydan okumaya hayır diyemeyeceğini hesap etmiş.

Gözalıcı mekân kullanımı, tedirgin edici atmosferi ve başarılı diyaloglarıyla dikkat çeken film 1955 Cannes Film Festivali’nde gösterilmiş ve Spencer Tracy’ye En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandırmıştı. Ayrıca film 1956 yılında En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar adaylığı kazanmıştı.

Zafer Madalyası (Bad Day at Black Rock)

Yönetmen: John Sturges

Oyuncular: Spencer Tracy, Robert Ryan, Anne Francis

ABD / 1955 / İngilizce / 81 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı /  Cine +

* Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir.

Bilet Fiyatı: 1 TL

Biletler MOBİLET üzerinden haftalık etkinlikler olarak satışa çıkacaktır.

Mobilet Çağrı Merkezi: 0850 502 36 26.

—–

Sinema

Tarih: 21 Temmuz 2021

Saat: 21:00

Mekan: Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi

İlginizi Çekebilir