Yıldızlar Altında Sinema “Sürü” Filmi ile Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

Senaryosu Yılmaz Güney tarafından cezaevinde yazılan ve çekimleri Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Çemikari Yaylası’nda çetin koşullar altında gerçekleştirilen Sürü, konargöçer Veysikan Aşireti’nin reisi Hamo ile oğlu Şivan arasındaki çatışmanın arka planında çözülmekte olan bir toplumsal düzeni ve sancılarını anlatır. Tarımda makineleşme ile birlikte hayvancılıkla geçinmek güçleşmiştir. Hamo Ağa, aşiretin kışı çıkarabilmesi için sürüyü Ankara’ya götürüp satmayı tasarlamaktadır. Diğer yandan, Hamo’nun oğlu Şivan, kan davası son bulur umuduyla düşman ailenin kızı Berivan’la evlendirilmiştir. Şivan’la Berivan’ın çocuğu olmaz. Bu sebeple Hamo Ağa Berivan’ı uğursuz sayar. Berivan hastadır. Karısını çok seven Şivan, Berivan’ı tedavi ettirmek için aşiretten ayrılmak ister ancak Hamo Ağa, Ankara’ya gidip sürüyü satmadan gitmelerine izin vermeyecektir. Böylece, düşündüklerinden çetin geçecek bir yolculuğa koyulurlar. Sömürü ve tahakkümün farklı biçimlerde sürdüğü büyük şehir herkesin umudunu ve direncini sınayacaktır.

Cehalet ve yoksulluğun kıskacında yıkıma sürüklenen bir ailenin hikayesi üzerinden toplumsal tarihimizin en sancılı dönemlerinden birine ayna tutan Sürü, keskin tahlil gücü, sözünü sakınmayan eleştirel yaklaşımı, sade ama bir o kadar vurucu görsel diliyle toplumsal gerçekçi sinemanın en etkileyici örneklerinden biridir. Dönemin politik atmosferini alabildiğine dolaysız perdeye taşıması bakımından da önem taşıyan filmin Ankara sokaklarında gizli kamerayla çekilen sahneleri ayrıca kayda değerdir.

Başta Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz olmak üzere unutulmaz oyuncu performansları, Zeki Ökten’in yalın, incelikli ve etkileyici anlatımı, başarılı mekan kullanımı ve kurgusuyla da takdiri hakeden Sürü, yurtdışında en fazla övgü ve ödül toplayan filmlerimizden biridir.

1980 yılının Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışması beklenen Sürü, 13 Eylül 1980’de başlayacak festivalin 12 Eylül Darbesi nedeniyle iptal olması sonucu festivalde yarışamaz fakat 31 yıl sonra 2011 Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen “Geç Gelen Altın Portakallar” ödül töreninde Zeki Ökten’e En İyi Film ve En İyi Yönetmen, Tarık Akan’a En İyi Erkek Oyuncu, Melike Demirağ’a En İyi Kadın Oyuncu, Tuncel Kurtiz’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Zülfü Livaneli’ye En İyi Müzik Ödüllerini kazandırmıştır.

Sürü

Senaryo: Yılmaz Güney

Yönetmen: Zeki Ökten

Oyuncular: Tarık Akan, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz, Levent İnanır, Meral Niron, Erol Demiröz, Yaman Okay, Savaş Yurttaş, Şener Kökkaya, Fehmi Yaşar, Göktürk Demirezen, Şuayip Adlığ, Güler Ökten

Türkiye / 1979 / Türkçe, Kürtçe / 125 dk. / Renkli / DCP

Bilet Fiyatı: 1 TL

Biletler MOBİLET üzerinden haftalık etkinlikler olarak satışa çıkacaktır.

Mobilet Çağrı Merkezi: 0850 502 36 26.

—–

Sinema

Tarih: 18 Temmuz 2021

Saat: 21:00

Mekan: Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi

İlginizi Çekebilir