Yıldızlar Altında Sinema “Roma Açık Şehir (Roma città aperta)” Filmi ile Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

“Açık şehir” savaş sırasında düşmanın yıkımından kaçınmak amacıyla her türlü savunma çabasından vazgeçtiğini ilan eden yerleşimler için kullanılmaktadır. Şehri işgal eden ordunun yakıp yıkmayacağı ve sivilleri öldürmeyeceği varsayılsa da, işgal orduları gibi savunma güçlerinin de bu ilanı bir taktik olarak kullandığı vakidir.

1944’te işgal altındaki Roma’da da benzer bir durum söz konusudur. Naziler, Direniş liderlerinden Giorgio Manfredi’nin peşindedir. Yakalanmaktan son anda kurtulan Manfredi, yoldaşı Francesco’nun evine sığınır. Francesco’nun evlenmek üzere olduğu nişanlısı Pina, Katolik rahip Don Pietro Pellegrini ve hatta mahallenin çocukları bile Alman ve İtalyan faşistlerine karşı sürdürülen Direniş’in etkin birer parçasıdır. Pina’nın kız kardeşi Laura ve Laura’nın arkadaşı Marina ise Nazilere karşı o kadar mesafeli sayılmaz. Yine de Romalıların direnişini kırmak Nazilerin düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Francesco, kışın hiç bitmeyecekmiş gibi geldiğini söyleyen Pina’ya şöyle der: “Yine bahar gelecek ve her zamankinden güzel olacak çünkü biz özgür olacağız”.

Özellikle Pina ve rahip karakteri dönemin gerçek kahramanlarından ilham alan Roma Açık Şehir, Rossellini’nin Hemşehri (Paisà, 1946) ve Almanya Sıfır Yılı (Germania anno zero, 1948) ile devam edecek yeni gerçekçi Savaş Üçlemesi’nin ilk filmidir. 1946 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan film, Pina rolündeki Anna Magnani, yönetmen Roberto Rossellini ve senaryo ekibinde yer alan Federico Fellini’nin uluslararası ün kazanmasını sağlamıştır.

Roma Açık Şehir (Roma città aperta)

Yönetmen: Roberto Rossellini

Senaryo: Sergio Amidei (senaryo ve hikâye), Federico Fellini (işbirliği), Roberto Rossellini (işbirliği)

Oyuncular: Aldo Fabrizi, Anna Magnani, Marcello Pagliero, Vito Annichiarico, Nando Bruno, Harry Feist, Giovanna Galletti, Francesco Grandjacquet, Eduardo Passarelli, Maria Michi, Carla Rovere

İtalya / 1945 / İtalyanca, Almanca, Latince / 103 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

* Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir.

Bilet Fiyatı: 1 TL

Biletler MOBİLET üzerinden haftalık etkinlikler olarak satışa çıkacaktır.

Mobilet Çağrı Merkezi: 0850 502 36 26.

—-

Sinema

Tarih: 28 Temmuz 2021

Saat: 21:00

Mekan: Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi

İlginizi Çekebilir